Skip to content Skip to footer

Pośrednictwo w odzysku węglika spiekanego – czy to sie opłaca?

Węglik spiekany to stop, który coraz częściej poszukiwany jest na rynku materiałów sprzedawanych w złomach. Dlaczego? To bogactwo kruszyw tak wartościowych, że trudno do kosza wrzucić zużyte części po cięciu czy skrawaniu, które nie nadają się już do wykorzystania, jednak w ich składzie kryje się prawdziwe bogactwo.

Czym są węgliki spiekane?

Do wytworzenia popularnych spieków wykorzystuje się tak cenne składowe jak tytan, wolfram, nikiel, niob i chrom, które, spojone kobaltem w obróbce termicznej, tworzą materiał zdolny do mierzenia się z stalą, batonem czy szkłem. Dlatego właśnie złom węglika spiekanego jest tak cenny na współczesnym rynku – zawiera bowiem w swoim składzie kruszywa, które po wtórnej obróbce, mogą stanowić wartościowy skład wielu narzędzi czy urządzeń powszedniego użytku lub niezbędnych w specjalistycznych pracach przemysłowych.

Skup węglika – czy to się opłaca?

Węgliki spiekane, w postaci zużytych już elementów, stanowią źródło tak wartościowych kruszyw, że są chętnie odzyskiwane i sprzedawane w skupach, a punkty te z kolei bez problemów odsprzedają złom węglika spiekanego do wtórnej obróbki, co gwarantuje opłacalność właśnie takiej działalności. Rachunek bowiem wydaje się dość prosty – jeśli na rynku istnieje zarówno duży popyt, jak i podaż węglików spiekanych, to skup węglika, czyli pośrednictwo w jego odzysku jest świetnym pomysłem na biznes.

Skąd pozyskiwać węgliki spiekane?

Dobra reklama i kontakty z firmami wykorzystującymi elementy wykonane w węglików spiekanych są gwarancją na stałą dostawę tego materiału. Wszelkie warsztaty, stolarnie, firmy budowlane, w codziennych pracach wykorzystują ten cenny stop i bez obaw zapewnią taką ilość złomu węglika spiekanego, która pozwoli na atrakcyjny zysk każdego skupu węglika. Oczywiście warto specjalizować się w kilku materiałach i nie ograniczać się jedynie do popularnych spieków, ale już sama odsprzedaż węglików spiekanych powinna zagwarantować korzystny dochód.

Dla kogo złom węglika spiekanego?

Złom węglika jest bardzo wartościowy, ale to, co czyni go tak istotnym dla gospodarki, stanowi jednocześnie podstawową przeszkodę dla efektywnego odzysku jego składowych. Dlatego głównymi odbiorcami takiego złomu są zakłady, które potrafią w obróbce chemicznej odzyskiwać wolfram i kobalt, tak cenne dla przemysłu. W Polsce liderem w tej dziedzinie jest Instytut Metali Nieżelaznych, który nawet opracował autorską metodą odzysku wolframu i kobaltu ze złomu węglika spiekanego. W ślad za nim idą jednak kolejne zakłady, dla których wtórna obróbka węglika staje się opłacalną specjalizacją.
Źródłem artykułu jest strona http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych.