Skip to content Skip to footer

Konwersja napięcia

Wakacyjny wyjazd to coś, na co czekamy nierzadko przez cały rok. Jakkolwiek część z nas zdecydowanie preferuje wczasy all inclusive i drinki z palemką przy hotelowym basenie, spora grupa najlepiej odpoczywa w głuszy, jak najdalej od cywilizacji. Tutaj jednak pojawia się pewien problem – głusza głuszą, ale bark dostępu do energii elektrycznej potrafi skutecznie zniechęcić do tego typu wypoczynku. Wcale jednak nie musi tak być.

Zasilanie to podstawa

Jak bardzo nie chcielibyśmy się oderwać od codziennego zgiełku, większość z nas nie wyobraża sobie wakacji choćby bez telefonu czy też innego elektronicznego sprzętu – który jakoś trzeba przecież naładować. Jeżeli podróżujemy samochodem, dobrym rozwiązaniem może być przetwornica samochodowa. Na e-electro.pl znajdziemy szeroki wybór tego typu urządzeń plus parametry techniczne charakteryzujące dany model. W skrócie, przetwornicą napięcia nazywamy urządzenie, które umożliwia zmianę parametrów napięcia zasilania oraz jego konwersję z napięcia stałego na przemienne i w drugą stronę. Napięcie instalacji samochodowej to ok. 12VDC czyli zdecydowanie za mało żeby podłączyć choćby czajnik elektryczny, który standardowo powinien być zasilany napięciem sieciowym 230VAC L-N. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi właśnie przetwornica napięcia, konkretnie zaś przetwornica zwiększająca i przekształcająca 12V napięcia stałego na 230C napięcia zmiennego – czyli tyle ile mamy w gniazdku.

Nie tylko na wyjeździe

Wymieniony na wstępie wakacyjny przykład zastosowania konwertera mocy – bo tak również nazywane są przetwornice – to tylko jedna z sytuacji, w których przetwornice napięcia znajdują szerokie zastosowanie. Popularne są również układy obniżające napięcie do poziomu napięcia bezpiecznego, nierzadko wymaganego do zasilenia różnorakich obwodów sterujących układów automatyki. W tym miejscu warto dokonać rozgraniczenia na zasilacze i przetwornice. Jakkolwiek każdy zasilacz to, technicznie rzecz biorąc, przetwornica elektryczna, przyjęło się, że zasilaczami nazywamy urządzenia pobierające zasilanie bezpośrednio z sieci – dlatego np. mówimy 'zasilacz komputerowy’ a nie 'przetwornica komputerowa’. Przetwornica natomiast zazwyczaj zasilona jest z baterii lub akumulatora i jako taka nie wymaga podłączenia do sieci.

Instalacje domowe

Na zakończenie warto dodać, że urządzenia tego typu w ostatnich latach stają się popularne także w naszych domach, choćby pod kątem wykorzystania ich w obwodach oświetlenia – nowoczesne źródła światła coraz częściej wymagają zasilania 12V.

Źródłem artykułu jest strona https://www.egniazdka.pl/przekazniki-napieciowe-pradowe-c-12_24.html