Skip to content Skip to footer

Obróbki blacharskie – czym są i jakie powinny mieć właściwości?

Budowa dachu, a następnie jego pokrycia to trudne i wieloetapowe zadanie. Kiedy korzysta się z blachy, a czasami również z innych materiałów, konieczne jest również użycie obróbek blacharskich.

Czym są obróbki blacharskie?

Obróbką nazywa się fragment blachy, który został specjalnie wyprofilowany, aby mógł być użyty w danej sytuacji. Oznacza to, że obróbki blacharskie przydają się wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca i nie da się skorzystać z niczego innego. Najczęściej, dotyczy to dachów, na których jest wiele załamań i trudno dostępnych miejsc.

Konstrukcja obróbek blacharskich wymaga precyzji i doświadczenia. Bez tego, może się okazać, że dany fragment blachy do niczego sienie nadaje i konieczne jest wycięcie kolejnego. Lepiej tego uniknąć poprzez zlecenie wycięcia blachy fachowcom, którzy robią to już nie pierwszy raz.

Maszyna do tworzenia obróbek

Czasami, blacha jest przycinana w warsztacie. Jest to o tyle dobre, że zwykle w warsztacie jest więcej czasu na to, aby na spokojnie móc dokładnie przyciąć blachę. Ponadto, nie ma tez w takim przypadku obaw, że zabraknie jakiegoś sprzętu. Z drugiej jednak strony, w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się wykonanie pracy na placu budowy, a nie w warsztacie.

Jeśli budowlańcy zajmują się konstruowaniem obróbek blacharskich na placu budowy mogą na miejscu zmierzyć jak duże powinny być obróbki. W każdy momencie istnieje możliwość sprawdzenia stosunku wymiarów obróbek i dachu, przez co na bieżąco można wnosić poprawki. Dzięki temu, jeśli praca jest wykonywana na placu budowy rzadziej dochodzi do pomyłek.

Właściwości obróbek blacharskich

Generalnie, właściwości obróbek powinny być takie jak blachy. Najlepiej zresztą, jeśli obróbki wykonane są z tej samej blachy, z której skonstruowane jest całe pokrycie .Zapewnia to przede wszystkim lepszy efekt estetyczny, gdyż dach jest jednolity.

Wydaje się, że przede wszystkim należy się zatroszczyć o jakość materiału z którego tworzy się obróbki blacharskie. Powinna to być stal nierdzewna, gdyż nie ma nic gorszego niż przeciekający dach. Bez dwóch zdań natomiast, jeśli na dachu pojawi się korozja, prędzej czy później zacznie on przeciekać.

Wydaje się, że o ile w przypadku blach stanowiących pokrycie ważna jest ich lekkość, o tyle w przypadku obróbek blacharskich jest to nieco mniej ważne. Stanowią one bowiem tak mały procent całego pokrycia, że nawet jeśli dużo ważą, nie stanowi to dla dachu znaczącego obciążenia.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal