W naszym kraju z uwagi na strefę klimatyczną zazwyczaj stawia się na budowę domów z dachami o kącie nachylenia 30-45 stopni. Takie rozwiązanie pozwala ta szybkie odprowadzanie wody opadowej z dachu, której u nas zazwyczaj nie brakuje. Z kolei gdy nastaje okres zimowy, nie trzeba martwic się zaleganiem grubej powłoki śnieżnej na dachu. Czym jednak przykryć dach w przypadku mniejszego kąta nachylenia oraz przy bardziej płaskim kształcie?
Jakie materiały nadają się na pokrycie dachu o niskim kącie nachylenia?
Płaskie dachy to takie, gdzie kąt nachylenia wynosi poniżej piętnastu stopni. W takim przypadku należy zadbać o to, aby przykrycie dachu było dobrze uszczelnione. W przeciwnym razie woda opadowa nie będzie miała możliwości szybkiego spływania z powierzchni płaskiego dachu, jak to ma miejsce w przypadku dachy z większym kątem nachylenia.
W celu uzyskania jak najlepszej szczelności, należy postawić na materiały, które są łączone ze sobą za pomocą techniki klejenia, lutowania, zaginania czy też na szczelne szwy. Obecnie na rynku budowlanym mam szeroki wachlarz wyboru, dlatego też nie ma większych problemów z dostosowaniem odpowiednich materiałów do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Do dyspozycji są papy, gonty bitumiczne, blachodachówki, dachy z wióra osikowego czy też dachówki ceramiczne i cementowe.
Papy i gonty bitumiczne
Papy asfaltowe to najtańsze pokrycie dachowe, jednakże coraz rzadziej stosowane, gdyż materiał ten ma gorsze parametry techniczne, a jego montaż jest stosunkowo trudny. Lepszą opcją są papy termozgrzewalne, które są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. W przypadku dachów skośnych wykorzystuje się papę jako podkład pod gonty bitumiczne.
Gonty bitumiczne to papa pocięta w pasy z dodatkiem posypki. Jako, że jest elastyczna, to można stosować ją na skomplikowanych konstrukcjach dachów. Gonty są lekkie i łatwo się je kształtuje, a do tego można je dowolnie zginać i przycinać.
Blachodachówka i tradycyjna dachówka
Blachodachówkę można stosować w przypadku dachów o minimalnym kącie nachylenia nie mniejszym niż dziesięć stopni. Blachodachówka sprawdzi się jedynie na sztywnym poszyciu z desek czy też płyt wiórowych, dzięki czemu można liczyć na szczelność i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym.
Dachówki są polecane w przypadku dachu o kącie nachylenia do szesnastu stopni. Im kąt nachylenia jest mniejszy, tym szczelniejsze musi być zastosowane pokrycie. Przy małym kącie nachylenia najlepiej wykonywać szczelny podkład z usztywnionego poszycia z desek czy płyt drewnopochodnych i pokryć to papą bądź też membraną dachową.
Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal