Budownictwo to dziedzina szybko się zmieniająca. Cały czas powstają nowe rozwiązania konstrukcyjne i sposoby wznoszenia budowli. Zmiany te powodują, że powstaje zapotrzebowanie na nowe maszyny i urządzenia, narzędzia oraz materiały budowlane. Istnieją jednak takie materiały, które pomimo swojego wieku nie tracą na popularności
Jednym z takich materiałów jest cement. Materiał ten jest powszechnie używanym spoiwem pochodzenia mineralnego. Powstaje on na skutek wypalenia takich surowców jak margiel, wapień i glina na klinkier w specjalnym piecu cementowym, a następnie zmielenia otrzymanego spieku i wymieszania go w odpowiednich proporcjach z gipsem. Gips pełni tutaj rolę regulatora czasu wiązania. Cement ma różne zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystywany jest on do przygotowania zaprawy cementowej lub cementowo- wapiennej. To również jeden ze składników betonu. Cement jak każde inne spoiwo wykorzystywane jest do trwałego łączenia ze sobą różnym materiałów budowlanych takich jak cegły, pustaki, kamień itp. Ostatnio coraz popularniejsze są betonowe budynki z wycinanymi elementami, które mają bardzo industrialny wygląd. Wbrew pozorom jest to tanie rozwiązanie dzięki któremu budynek będzie miał ciekawy design.
Istnieje wiele kryteriów podziału cementu. Jednym z nich jest jego skład i metoda produkcji. Biorąc pod uwagę to kryterium można wyróżnić cement portlandzki, hutniczy, glinkowy, pucolanowy oraz cement z domieszką kamienia wapiennego. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem tego spoiwa jest cement portlandzki. Wymyślony w pierwszej połowie XIX jest stosowany do dziś. Klinkier portlandzki stanowi podstawę produkcji cementów innego rodzaju.
Innym kryterium podziału cementu jest sposób i szybkość wiązania i twardnienia. Tutaj można wyróżnić cement szybkotwardniejący, cement ekspansywny oraz tamponażowy. Cementy te oparte są składem na cemencie portlandzkim. Różnica polega na procentowym udziale poszczególnych składników klinkieru dzięki czemu możliwe jest uzyskanie różnych właściwości spoiwa.
Materiały do artykułu zostały zaczerpnięte ze strony http://wierceniebetonu.com/