Skip to content Skip to footer

Do czego służy wciągarka łańcuchowa?

Wciągarki łańcuchowe to proste w obsłudze urządzenia, które są niezawodne przede wszystkim na placach budowy oraz przy remontowanych budynkach. Jednak ich zastosowanie może być znacznie szersze, bo właściwie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba pracy z ładunkami na znacznych wysokościach.

Do czego służy wciągarka łańcuchowa?

Te specjalistyczne urządzenia o prostej budowie i pracujące bez zasilania służą unoszeniu w pionie ładunków o bardzo różnych gabarytach. Z ich pomocą można również te ładunki opuszczać oraz utrzymywać przez określony czas na znacznej wysokości. Tym samym mają zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, gdzie pracuje się często na wysokości i zachodzi potrzeba podniesienia np. materiałów budowlanych.

Podnoszone ładunki mogą mieć bardzo różne gabaryty. Niezależnie jednak od kształtu, wagi oraz wielkości, wciągarki łańcuchowe poradzą sobie profesjonalnie z ich udźwigiem na pożądaną wysokość. Poza tym są w pełni bezpiecznymi i wytrzymałymi urządzeniami, do których obsługi nie potrzeba specjalnych umiejętności.

Parametry, czyli jak ciężko i jak wysoko?

Wciągarka łańcuchowa może być dostosowana do konkretnych potrzeb. Może więc różnić się przede wszystkim możliwościami w udźwigu oraz wysokości, na jaką trzeba dany ładunek unieść. O drugim parametrze decyduje oczywiście długość łańcucha. Może on unieść materiał nawet na wysokość kilkunastu metrów.

Jeśli chodzi o możliwości udźwigu, to może on wynosić od 250 kg do nawet 50 ton. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy i jakie są nasze preferencje w tej kwestii. Profesjonalne wciągarki łańcuchowe mogą posiadać specjalne wzmocnienia na łańcuchach oraz być wykonane z materiałów odpornych na takie czynniki jak wilgoć. Dobierz je odpowiednio do warunków, w jakich przyjdzie im pracować.

Co jeszcze warto wiedzieć o wciągarkach?

Najbardziej uniwersalne modele to te z hakiem przeznaczonym do podwieszenia na wózku jezdnym. Dla większego bezpieczeństwa mogą być również wyposażone w dodatkowe wzmocnienia mechanizmu odpowiadającego za hamowanie.

Takie zabezpieczenia są szczególnie ważne, gdy udźwig dotyczy bardzo ciężkich ładunków. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostały wykonane. Są to urządzenia solidne i wytrzymałe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.