Skip to content Skip to footer

Wyłączniki bistabilne – kiedy nie można dosięgnąć do pstryczka

Instalacja elektryczna w każdym domu składa się z elementów, które powtarzają się, ponieważ sprawny system zasilania energią elektryczną nie może się bez nich obejść. Przyłącze i złącza przewodów, przekaźniki bistabilne, a także uzbrojenie zakończeń użytkowych sterujących oświetleniem i poborem prądu.

Ważny składnik systemu

Wspomniany na wstępie przekaźnik bistabilny jest elementem, który może mieć zastosowanie dla podniesienia funkcjonalności instalacji elektrycznej. Przełączników bistabilnych używa się w rozległych instalacjach elektrycznych do włączania i wyłączania oświetlenia.

Gdzie przydadzą się przekaźniki bistabilne?

Przełącznik bistabilny ma zastosowanie w naprawdę dużych pomieszczeniach lub innych gdzie z racji wykonywanych czynności nie można włączać i rozłączać dopływu prądu do odbiorników z tego samego miejsca.

Jakie to miejsca?

Rozległe hale produkcyjne z kilkoma wejściami i wyjściami, gdzie odległość między wyłącznikami przekracza kilkaset metrów są idealnym miejscem, by zastosować przekaźnik bistabilny. Bardzo długie hole i wszystkie pomieszczenia przechodnie niezależnie od wielkości. Wszędzie tam instalacja może być uzupełniona sponsorem bistabilnym. Idealnym miejscem, gdzie dobrze będzie eksponowany przełącznik bistabilny jest sypialnia. Jeden włącznik znajdujący się przy wejściu inicjuje oświetlenie, drugi natomiast może być umieszczony w pobliżu łóżka, tak by przed snem można bez potrzeby wstawania wygasić każde niepotrzebne oświetlenie w pokoju.

Szczególne miejsce na włącznik impulsowy

To oczywiście inna nazwa dla przełącznika bistabilnego. W wersji z wyłącznikiem czasowym może służyć do optymalizacji kosztów oświetlenia w budynkach mieszkalnych zbiorowego użytku. Klatki schodowe są często używanymi miejscami w blokach mieszkalnych. Włączenie światła podczas wejścia do klatki schodowej powodowało, że albo brakowało czasu na wejście na ostatnie piętro budynku, albo światło świeciło się jeszcze długo po wejściu lokatora na niższe piętra. Wyłącznik bistabilny z elementem reagującym na ruch może włączać światło w momencie pojawienia się człowieka w zasięgu lokalnego oświetlenia i wyłączać je w chwilę po tym, jak obiekt opuści pole działania czujki ruchowej.

Sprytnie skonstruowane urządzenia pozwalają na wygodne operowanie oświetleniem w obrębie domowej lub przemysłowej instalacji.