Skip to content Skip to footer

Budynki niezbędne na wsi

Posiadanie gospodarstwa wiejskiego wiąże się z koniecznością posiadania licznych zabudowań, przeznaczonych do różnych celów. Poza budynkiem mieszkalnym konieczne są także pomieszczenia, w których przechowywane będą maszyny rolnicze, jak i magazyny na plony. Wiąże się to z koniecznością wykorzystania różnych materiałów, stanowiących ich podstawę.

Garaże, składziki, przechowalnie – miejsca na wszystkie narzędzia

Najważniejszą rzeczą dla każdego rolnika będzie postawienie budynków, w których przebywać będą niezbędne mu do pracy narzędzia. Koniecznością jest zatem garaż na ciągnik, kombajn i podłączane do niego sprzęty, na przykład kosiarki i opryskiwacze. Często w pomieszczeniach takich przechowuje się również pozostałe, drobne narzędzia.

Konstrukcja takiego garażu nie jest skomplikowana. Najczęściej wybudowany z pustaków, dach pokrywany jest papą albo blachą nierdzewną. Niekiedy bywa ocieplony, szczególnie w przypadku posiadania drogich sprzętów. Do ustawienia drzwi wykorzystuje się blachy nierdzewne, albo drewno nimi wzmocnione.

Miejsca, gdzie przechowuje się plony

Każdy rolnik stara się, najczęściej, sprzedać swoje plony jak najszybciej, by uniknąć konieczności składowania i móc jak najszybciej korzystać z zarobku. Niekiedy zdarzają się sytuacje (niska cena, chęć przeczekania na większy popyt, konieczność eksportu za granicę), które wpływają na konieczność przechowania, dlatego magazyny i przechowalnie są w gospodarstwie koniecznością.

Do ich konstrukcji, jako wzmocnienie, poza tradycyjnymi materiałami, stosuje się blachy nierdzewne, które zapewniają odporność na warunki pogodowe. Najczęściej jest to jedynie podstawa konstrukcji, która wzmocniona jest tworzywami i rozwiązaniami, pozwalającymi na utrzymanie w środku, korzystnych dla dłuższego przechowywania żywności, warunków i temperatury.

A skąd się bierze wodę?

Wiele gospodarstw nie posiada połączenia z wodociągami miejskimi, dlatego konieczne w nich jest posiadanie studni, z której można czerpać wodę do bieżących potrzeb. Rzadko jednak wyciąga się ją w tradycyjny sposób, za pomocą wiadra. Dzisiaj stosuje się już specjalne pompy, które zapewniają dopływ wody rurami do budynku mieszkalnego.

Konstrukcja studni pozostaje jednak, najczęściej, podobna. Wykopany dół zabezpiecza się betonowymi kręgami, które zapewniają stabilność. Góra studni jest zakrywana daszkiem, wykonanym najczęściej ze stali nierdzewnej, wyposażonym ponadto w otwierane drzwiczki, pozwalające na kontrolę stanu wody.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal