Skip to content Skip to footer

Cyna jako materiał do lutowania i spawania

Cyna to metal, który w stanie ciekłym trwale przywiera do stali węglowych oraz spoin wykonanych przy pomocy lutospawania. W ten sposób tworzyć można powłoki antykorozyjne i wyrównywać różne drobne odkształcenia, widoczne na blachach. Materiał ten podlega recyklingowi, dlatego warto rozważyć oddanie starych, niepotrzebnych elementów zawierających cynę na skup cyny.

Materiał lutowniczy

W formie czystego pierwiastka chemicznego cyna występuje w kilku znanych odmianach alotropowych. Zastosowania techniczne posiada cyna biała, która topnieje przy określonej temperaturze oraz utrzymuje w sposób trwały wszystkie swoje cechy chemiczne i fizyczne w temperaturze powyżej kilkunastu stopni Celsjusza. Pod wpływem długotrwałego oddziaływania temperatur niskich, cyna przechodzi w odmianę szarą. Wówczas rozpada się na proszek. Jest to jej niekorzystna właściwość, która w dużym stopniu ogranicza możliwość używania cyny w stopach z różnymi metalami. Do niedawna najbardziej rozpowszechnionym materiałem do lutowania i lutowania był stop cyny z ołowiem. Jego duża zaletą była niższa niż w przypadku czystego pierwiastka temperatura topnienia. Jednak z powodu toksycznych właściwości, ołów nie może już wchodzić w skład produktów powszechnego użytku. Dlatego warto zanieść złom cyny zawierającej ołów na skup cyny. Obecnie w lutowniczych stopach miedzi ołów zastępowany jest dodatkiem srebra, bizmutu i miedzi.

Spawanie cyną

Cyna jest uniwersalnym produktem, który umożliwia bardzo trwałe spawanie. Z tego powodu cyna stosowana jest często w rozmaitych zakładach przemysłowych, na przykład podczas wytwarzania różnych elementów konstrukcji cieplnych. Zużytych części tego typu nie opłaca się wyrzucać na śmietnik. Zamiast tego lepiej dostarczyć je we właściwe miejsce, jakim jest chociażby zajmujący się kupnem materiału takiego jak cyna skup. Surowiec ten znakomicie sprawdza się także w serwisach naprawczych,podczas reperowania różnych elementów użytku domowego czy też narzędzi warsztatowych. Zniszczony złom cyny tego typu również zanieść można na skup cyny. W przydomowym warsztacie cynę wykorzystać można na przykład do majsterkowania, ponieważ cechuje się ona odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki czemu rezultat spawania jest bardzo trwały. Wszystkie zespawane cyną przedmioty mogą być poddane recyklingowi. W skupie cyny można nie tylko pozbyć się balastu, ale również nieźle zarobić. Na złom cyny zawsze jest bardzo wielu chętnych, dlatego warto sprzedać w skupie cyny niepotrzebne narzędzia.

Nadmiar cyny możesz sprzedać w specjalistycznym skupie http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu