Skip to content Skip to footer

Odpowietrzanie grzejników w kilku prostych krokach

Sezon grzewczy oznacza zakończenie lata i spadek temperatury na dworze. Jednak zdarza się, że mimo uruchomienia ogrzewania, w pomieszczeniach mieszkalnych wciąż jest chłodno. Dlaczego tak się dzieje?

Zapowietrzona instalacja przyczyną zimna

Odpowietrzanie grzejników w bloku często zdarza się po zakończeniu sezonu letniego. Instalacja na cieplejszą część roku jest opróżniana, dlatego czasem okazuje się, że po jej ponownym napełnieniu – nie wszystko poszło tak, jak powinno. To całkiem normalne i nie stanowi powodu do paniki.

Jest to jednak sytuacja, która wymaga naprawienia. Po pierwsze – może bowiem okazać się, że w pokojach jest po prostu zimno. Tylko częściowo napełnione kaloryfery być może dogrzeją pomieszczenia przy stosunkowo ciepłych, jesiennych temperaturach, jednak jesienią z pewnością zawiodą. Dlatego też, jeśli nie chcesz marznąć w domu – warto już na początku sezonu grzewczego zainteresować się stanem instalacji.

Ryzyko uszkodzenia

Odpowietrzanie grzejników w bloku jest istotne również z innych względów. Przede wszystkim – może doprowadzić do niepożądanego uszkodzenia kaloryferów od wewnątrz oraz ich korozji. To z kolei – może oznaczać większe awarie i konieczność naprawiania systemu grzewczego dla całego bloku.

Jak łatwo się domyślić, jest to niepożądane z wielu różnych powodów. Dlatego też, chcąc zachować pełną sprawność instalacji c.o., każdy z mieszkańców bloku powinien dbać o odpowietrzanie kaloryferów po każdym okresie letnim, a także w przypadku epizodów spuszczania wody z instalacji w innych terminach.

Jak to zrobić?

Najnowocześniejsze modele kaloryferów posiadają automatyczne odpowietrzniki. Dla mieszkańców lokalu oznacza to tyle, że co do zasady – nie ma konieczności żadnej ingerencji, by system był odpowiednio odpowietrzony. Warto jednak pamiętać, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których odpowietrzanie będzie niezbędne również w przypadku instalacji automatycznych – między innymi wtedy, gdy dojdzie po prostu do awarii samoczynnego odpowietrznika.

Aby usunąć nadmiar powietrza z tradycyjnego modelu wyposażonego w ręczny odpowietrznik – wystarcz przygotować odpowiednie narzędzie do odkręcenia zaworu oraz niewielkie naczynie. Z ich użyciem można pozbyć się nadmiaru powietrza z instalacji i tym samym zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie. Aby to uczynić, należy delikatnie odkręcić odpowietrznik i poczekać, aż powietrze przestanie uchodzić. Będzie ono wydawać delikatny, syczący dźwięk, a gdy kaloryfer będzie odpowietrzony – z otworu zacznie wydobywać się woda. Gotowe!