Skip to content Skip to footer

Układanie tapety krok po kroku

Tapeta to coraz popularniejszy sposób na ozdobienie ścian. Wiele wzorów i rodzajów tapet dostępnych w sprzedaży czyni ją atrakcyjną a moda na ciekawy design wnętrz sprawia iż tapety zyskują przewagę nad farbami czy nawet sztukaterią. Dodatkowym atutem tapety jest to, że za jej pomocą można ukryć krzywizny i niedoskonałości ścian. Użytkownicy portali budowlanych często jednak zapytują jak położyć tapetę aby nie odpadała i dobrze trzymała się na ścianie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Potrzebne akcesoria

Aby rozpocząć proces tapetowania wnętrz należy zaopatrzyć się w potrzebne a niezbędne w tym procesie rzeczy. Oczywiście na początek należy kupić tapetę oraz klej do tapet dbając by były to produkty wysokiej jakości. Potem należy zadbać o narzędzia potrzebne w procesie tapetowania. Jedne z nich są absolutnie niezbędne, inne tylko pomagają zwiększyć komfort. Należy jednak pamiętać iż komfort pracy przy nakładaniu tapety wpływa na jakość jej późniejszego wykonania. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki przy pracy nad tapetą.

Przede wszystkim do procesu tapetowania potrzebujemy dwóch wiader. Jedno potrzebne będzie na wodę drugie zaś do rozrobienia kleju. Należy również wyposażyć się w gąbki do wycierania nadmiaru wyciekającego kleju oraz ostry nóż bądź mocne nożyczki do cięcia tapety. Warto też wyposażyć się w szpachelkę murarską oraz poziomice czy specjalne dostępne w sklepach budowlanych piony do tapetowania. Niezbędnymi akcesoriami będą także szczotki do dociskania tapety oraz różnego typu (większe i mniejsze) pędzle do nakładania kleju. Ułatwiającym prace wykończeniowe przy tapecie będzie też szyba do tapet ułatwiająca cięcie dużych powierzchni tapety w równy sposób i eliminująca niedociągnięcia, które mogłyby powstać przy cięciu za pomocą noża.

Jak położyć tapetę?

Pierwszym elementem kluczowym przy kładzeniu tapety będzie przygotowanie podłoża pod tapetę. Zazwyczaj polega to na pokryciu ściany szpachlówką gipsową lub gruntem. Jeśli jednak ściana ma większe nierówności bądź była wcześniej pokryta farbą olejną należy ją czyścić, wyrównać i odtłuścić co może potrwać cały dzień.

Po tym procesie należy wyznaczyć miejsca na ścianie przeznaczone pod tapetowanie i dokładnie przemierzyć je a następnie docinać pasy tapety do wymiaru. Ważne by wzór z tapety mniej więcej się zgadzał i nachodził na siebie tworząc spójną całość więc trzeba przy cięciu być uważnym i skupionym. Po posiadaniu odpowiednich pasów nakładać należy klej i delikatnie przyklejać tapetę pamiętając o dociskaniu jej szczoteczkami i każdorazowym wycieraniu nadmiaru kleju by powierzchnia po ukończeniu pracy była estetyczna.