Skip to content Skip to footer

Atestowane wiadra do transportu i przechowywania żywności

Konieczność przechowywania żywności w warunkach zapobiegających ich psuciu oraz zanieczyszczaniu sprawia, że coraz większa uwaga jest przywiązywana do pojemników. Ważne jest ich precyzyjne wykonanie, a także materiały użyte do produkcji, które w żaden sposób nie mogą wpływać na jakość przetrzymywanych w nich artykułów spożywczych.

Wiadra do zadań specjalnych

Pojemniki, które mają kontakt z żywnością powinny mieć wyraźnie oznaczone atesty. Zwykle producent wiader plastikowych informacje na temat przeznaczenia zbiorników umieszcza na zewnętrznej stronie dna lub na rantach. Stamtąd można się dowiedzieć z jakich tworzyw zostały wykonane oraz czy posiadają atesty do żywności. Wiadra plastikowe spożywcze są z powodzeniem wykorzystywane m.in. w zakładach związanych z przetwórstwem żywności, gospodarstwach rolnych, lokalach gastronomicznych, a także w sadownictwie. Wiele osób wykorzystuje je również do produkcji wina lub piwa na własne potrzeby, kiszenia ogórków oraz innych procesów związanych z fermentacją.

Wiadra plastikowe spożywcze – czym się charakteryzują?

Plastikowe wiaderka przeznaczone do kontaktu z żywnością są zwykle produkowane z lekkich, a przy tym wytrzymałych materiałów. Są one odporne na działanie wilgoci oraz wpływ czynników zewnętrznych. Wiele modeli posiada rączki z tulejkami, które ułatwiają przenoszenie pojemników. Ponadto część z nich jest wyposażana w dodatkowe uchwyty. Pojemniki spożywcze należą do opakowań wielokrotnego użytku. Z tego powodu powstają z tworzyw, które łatwo jest utrzymać w czystości. Zachowanie właściwej higieny zapewniają również szerokie otwory, umożliwiające dokładne mycie wiader.

Pokrywa – ważny element wiadra spożywczego

Wiadra spożywcze z tworzyw sztucznych przede wszystkim powinny być szczelne. Dzięki temu transport, przechowywanie, procesy fermentacji oraz kiszenia będą przebiegały bez zarzutu. Wysoki poziom szczelności zależy w dużej mierze od pokrywy. Obecnie oferowane są wieka z tzw. double lock, czyli podwójnym zamknięciem. Dodatkową ochronę stanowią plomby centralne, a także ranty. Dzięki nim w zależności od rodzaju przechowywanej żywności, produkty są chronione przed wysychaniem, psuciem lub wpływem wilgoci. W wielu przypadkach wiadra są sprzedawane w komplecie z wiekami, jednak zdarza się, że producent wiader plastikowych pokrywy sprzedaje oddzielnie.