Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się frezy palcowe

Frezy palcowe w dzisiejszych czasach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia jak one wyglądają i do czego służą. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać zastosowanie frez palcowych i dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Jakie zastosowanie

W dzisiejszych czasach frezy palcowe są jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę frezarki pionowe. Palcowe frezy posiadają krawędzie tnące, które umieszczone są nie tylko na bokach, ale również na czole. Narzędzia tego typu znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim przy wykonywaniu bardzo wąskich nacięć czołowych, zagłębień i profesjonalnych żłobień. Producenci oferują frezy w wielu różnych rozmiarach, kształtach i pokryciach.

Materiał ma znaczenie

Wybierając frezy palcowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na materiał, z których są wykonane. W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się frezy wykonane z węglika spiekanego oraz HSS. W ostatnim czasie wielu producentów oferuje frezy z bardzo nietypowych materiałów. Na półkach sklepowych można spotkać na przykład solidne narzędzia ze stali proszkowej, które z roku na rok zdobywają coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Na wybór materiału z którego wykonane są frezy wpływa bardzo wiele czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o maksymalnej prędkości wrzeciona albo o sztywności maszyny.

Ilość ostrzy ma znaczenie

Przy zakupie nowych frez palcowych warto zwrócić uwagę także na ilość ostrzy, które wbrew pozorom mają bardzo duże znaczenie dla obrabianego materiału. Klasyczne frezy 1 i 2 ostrzowe mogą pochwalić się bardzo dobrym odpływem wiórów, ale niestety mają zdecydowanie mniejszą sztywność w porównaniu z frezami, które mają 4 ostrza. Warto wspomnieć o tym, że 4 ostrzowe frezy palcowe mogą pochwalić się także bardzo dużą sztywnością na skręcania i na zginanie. Niestety wióry mogą mieć ograniczoną przestrzeń odpływu, dlatego też nie przy wszystkich pracach ostrza tego typu się sprawdzą. Osoby, które planują obrabiać przede wszystkim metale lekkie i różnorodne tworzywa sztuczne, powinny postawić na frezy jedno ostrzowe, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Frezwid