Domki narzędziowe drewniane to dobry sposób na przechowywanie narzędzi, szczególnie jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem w piwnicy. Okazuje się jednak, że wybór domków na rynku jest spory – warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy i cieszyć się nim przez długie lata.
Po co domek narzędziowy?
Domek narzędziowy drewniany może się wydawać niepotrzebnym wydatkiem, jednak pozwala na zachowanie porządku w domu i w ogrodzie. Służy bowiem nie tylko do przechowywania narzędzi, można w nim schować również zabawki i inne sprzęty, które nie mogą znajdować się na zewnątrz w zimie. Nie każdy ma bowiem miejsce na to, by wszystko schować w domu.
Co ciekawe, domek na narzędzia wcale nie musi spełniać wyłącznie funkcji praktycznej. Jest ładną i estetyczną ozdobą domu, dlatego jeśli mamy zamiar w ten sposób wykorzystać domek, warto zadbać o jego odpowiednie wykonanie. Warto dopasować domek do ogólnej aranżacji ogrodu.
Materiał wykonania
Najbardziej popularne są domki narzędziowe drewniane. Jest to materiał tani i stosunkowo solidny, a przy tym domek narzędziowy jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Co więcej, drewniane modele występują w wielu wariantach.
Domki metalowe są tanie i lekkie, dodatkowo mogą posiadać użyteczne rozwiązania, jak przesuwne drzwi. Warto jednak zwracać uwagę, czy dany domek wykonany jest z blachy odpornej na korozję lub został przed nią odpowiednio zabezpieczony.
Coraz częściej można spotkać domki narzędziowe z PCV, które są łatwe w montażu i transporcie, a także wykazują wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Zwykle umieszcza się je w mało widocznym miejscu, ponieważ domki takie nie należą do najpiękniejszych.
Wielkość Domku
Istotnym kryterium wyboru domu jest również jego funkcjonalność. Warto pamiętać, że solidne wykonanie oszczędzi nam zbędnych nerwów i mozolnych poszukiwań. Warto zwracać uwagę na samą narzędziownię – musi by ona odpowiednio duża, by pomieściła rośliny, meble czy zabawki. Przyda się także blat roboczy, na którym dokonuje się szybkich napraw.
Domek powinien zostać osadzony na twardym podłożu – mogą to być płyty chodnikowe czy kostka. W innym wypadku domek może zbyt mocno osadzić się w ziemi i jego użwanie będzie utrudniowe
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw