Skip to content Skip to footer

Kiedy inwestować w droższe okna pasywne do swojego domu?

Budowa domu to zawsze ogromna inwestycja finansowa i mnóstwo decyzji do podjęcia praktycznie na każdym jej etapie. Trzeba wybrać nie tylko sam projekt domu czy firmę realizującą budowę, ale też zdecydować się na mniejsze, ale równie ważne aspekty. Dobrym przykładem są tutaj okna, które zwykle kosztują znacznie więcej niż na początku się zakłada.

Piękne i stylowe okna do domu

Okna można wybierać spośród gotowych modeli od bardzo wielu producentów lub też zdecydować się na okna dosłownie szyte na miarę i robione pod konkretny projekt domu. Na początku planowania inwestycji sporo osób rozmyśla o tym drugim wyjściu, jednak realia finansowe potrafią mocno ostudzić te zapały. Znacznie taniej jest zatem zdecydować się na okna z katalogu. Można wtedy wybrać doskonałej jakości okna pasywne, które są oknami energooszczędnymi, a więc niwelującymi ucieczki ciepła przez nieszczelne okna.

Okna pasywne

Okna pasywne to nowoczesne okna dedykowane do budownictwa pasywnego. To okna energooszczędne, które świetnie nadają się do współczesnych domów budowanych w taki sposób, by minimalizować ucieczki ciepła. Aby okno mogło zostać nazywane oknem pasywny, musi spełnić wyśrubowane standardy i normy, określone między innymi przez Ministerstwo Budownictwa. Parametry okien pasywnych są zatem ściśle określone przepisami, a firmy produkujące czy sprzedające okna nie mogą nazywać ich w ten sposób, tylko i wyłącznie tworząc nieprawdziwe hasła marketingowe. Jeden z bardzo ważnych parametrów okien pasywnych to współczynnik przenikalności ciepła, który dla tych okien musi być wyjątkowo niski. Uzyskuje się to dzięki odpowiedniej konstrukcji okien oraz dzięki materiałom, z których produkuje się profile okienne. To między innymi wpływa na wyższą cenę okien pasywnych w porównaniu do klasycznych okien.

Kiedy zainwestować w okna pasywne

Inwestycję w okna pasywne dobrze jest wcześniej przeanalizować pod kątem opłacalności tego wyboru. Niestety do starych domów, które nie zostały odpowiednio ocieplone, nie opłaca się kupować drogich okien pasywnych. To najlepszy wybór w przypadku nowych inwestycji, kiedy to cały budynek od początku tworzony jest zgodnie z koncepcją budownictwa pasywnego. W przypadku takich nieruchomości okna pasywne będą dobrym wyborem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.