Skip to content Skip to footer

Mity na temat zawiesi pasowych

XXI wiek to czas, w którym każdy jest ekspertem absolutnie od wszystkiego. Z tego też powodu w internecie szczególnie krąży wiele nieprawidłowych informacji – mitów na wiele rożnych tematów. Także i odnośnie zawiesi pasowych. Poniżej postaramy się obalić najważniejsze z nich.

1) Zawiesia pasowe nie mają dużego znaczenia w transporcie

Jest to oczywiście całkowita bzdura, ponieważ wręcz przeciwnie- są one jednymi z najczęściej stosowanych zawiesi. Dlaczego cieszą się one taką popularnością? Pierwszą zaletą, którą tu warto wymienić, jest zdecydowanie cena – kosztują one najmniej spośród różnych zawiesi.

Jednak oczywiście to nie wszystko i nie jest to także najważniejsza ich zaleta. Dużo bardziej istotną jest to, że są one miękkie i elastyczne, a paski taśmy, z których takie zawiesia są zbudowane doskonale rozkładają ucisk. W związku z tym zawiesia świetnie nadają się do podnoszenia, opuszczania oraz zabezpieczenia podczas transportu wszelkich ładunków wrażliwych na ucisk oraz uszkodzenia mechaniczne.

2) Zawiesia pasowe nie są zbyt wytrzymałe

Generalnie nie jest to prawdą. Dobrej jakości zawiesia pasowe wytrzymują w świetnym stanie naprawdę długo, oczywiście doskonale przy tym spełniając swoją funkcję. Warto także dodać, ze są one odporne nawet na kwasy.

Niemniej jednak należy tu zaznaczyć jedną ich wadę, która rzeczywiście obniża nieco ich wytrzymałość. Otóż ostre krawędzie, przedmioty itp. mogą spowodować przerwanie się takiego zawiesia pasowego. Niestety zawiesie, które jest w stanie udźwignąć tony, nie wytrzyma opasania np. piły.

3) Zawiesia z pasów mogą pracować w każdej temperaturze

W zasadzie jest to mit. Zawiesia materiałowe mogą bowiem pracować w ograniczonej temperaturze. Średnio wynosi ona od minus czterdziestu do plus stu stopni Celsjusza. Poniżej i powyżej tych wartości niestety zawiesia się psują, przestając zabezpieczać ładunek.

Także teoretycznie nie nadają się jednak do każdej temperatury, jednak z drugiej strony temperatury spoza tego zakresu występują tak naprawdę tylko w ogromnych fabrykach. Podczas transportu w zwykłych warunkach atmosferycznych, rozładunku w halach czy w magazynach takie zawiesia świetnie się sprawdzają, ponieważ ich zakres temperatury idealnej do pracy nie jest przekroczony.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.