Skip to content Skip to footer

Nowoczesne rozwiązania w architekturze

Spora część Polaków doceniła ostatnio zalety mieszkania z dala o centrów miast i zdecydowała się na zakup działek budowlanych na wsiach lub na obrzeżach miast. Podróżując po kraju można więc zaobserwować wzmożoną działalność firm budowlanych i deweloperów stawiających całe osiedla domków jednorodzinnych lub kilkurodzinnych szeregowców. Część z nich to prawdziwe perełki.

Dom typu nowoczesna stodoła

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są minimalistyczne w formie domy przypominające wiejskie stodoły. Najczęściej jest to prosta drewniana bryła z dwuspadowym dachem oraz wielkimi przeszklonymi powierzchniami. W oczy rzucają się przede wszystkim okna tarasowe przesuwne, które pozwalają na wygodne wyjście na przyległy do takiego domu spory taras. Wnętrze nowoczesnej stodoły zazwyczaj składa się z salonu, aneksy sanitarnego i kuchennego, a na poddaszu znajdują się sypialnie.

Czasem nad tarasem buduje się zadaszenie, będące jednocześnie balkonem. Z obu sypialni można dostać się na ów balkon, korzystając z wygodnego wyjścia, którym są okna tarasowe przesuwne. Nowoczesne stodoły idealnie sprawdzają się jako domy letniskowe i weekendowe, ale równie dobrze można w nich zamieszkać na stałe.

Domy modułowe

Równie popularne wśród młodych właścicieli nieruchomości stają się domy modułowe, pozwalające niezwykle szybko, bo w zaledwie miesiąc, postawić wymarzony domek. Domy modułowe są energooszczędne i pasywne, co w dobie walki z globalnym ociepleniem, smogiem oraz popularnością postaw proekologicznych zda się przemawiać na ich korzyść. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom są one ekonomiczne i spełniają wysokie standardy. Dodatkową zaletą domów modułowych jest możliwość rozbudowywania ich poprzez dostawianie kolejnych modułów. To sprawia, że dom modułowy rośnie wraz z powiększaniem się rodziny, narodzinami dzieci i rosnącym zapotrzebowaniem na przestrzeń mieszkalną. Domy modułowe są niezwykle jasne i przestronne ze względu na duże powierzchnie okien. Część z nich to okna tarasowe przesuwne pozwalające na dowolne zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz pomieszczeń i łatwe przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi modułami oraz pozostałymi elementami posesji: tarasem, miejscem wypoczynkowym, małą architekturą ogrodową, sadem i ogrodem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.