Skip to content Skip to footer

Nowoczesne wnętrze

Istnieje wiele stylów, które można określić mianem nowoczesnych. Jednak wszystkie cechuje prostota rozwiązań. W większości z nich znajdzie się miejsce na niemal niewidoczne kinkiety czy drzwi przesuwne bezramowe. Z drugiej strony każdy styl ma coś szczególnego do zaoferowania. Jednym będzie pasowała całkowita prostota, a inni wybiorą delikatnie zaznaczoną elegancję.

Kierunek

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się styl nawiązujący do lat 50. i 60. XX wieku, czyli mid-century modern. Jest to po prostu nowoczesne retro, gdzie stylowe wykończenie spotyka się z wysublimowanymi rozwiązaniami.

Często jednak spotkamy też wnętrza przepełnione bielą i uzupełnione w minimalistyczny sposób naturalnymi elementami. Powoli do łask wracają także złote dodatki, które nieźle komponują się z bielą i drewnem.

W niejednym domu minimalizm i chłodne kolory wynikają z urządzenia go w stylu skandynawskim. Cechuje go także prostota i funkcjonalność wszystkich elementów. Ciężko znaleźć tu jakiś zbędny przedmiot czy mebel.

Prostota

Wspólnym mianownikiem większości nowoczesnych stylów jest właśnie prostota. Wyraża się ona zarówno w kolorystyce, jak i umeblowaniu. Daje poczucie, że każdy element ma swój sens w ogólnej układance wnętrza domu.

Odchodzi się od drobiazgów i szczegółów na rzecz przestrzeni i dyskrecji. Dobrym tego przykładem są chociażby drzwi przesuwne bezramowe, które niemalże zlewają się ze ścianami czy rolety zastępujące firany i zasłony.

Prostota wyraża się też minimalizmem połączonym z naturalnymi, najczęściej drewnianymi elementami. W ten sposób można uzyskać efekt nowoczesności niestojącej w opozycji do natury. Oprócz drewnianych sprzętów takim naturalnym akcentem może być również ściana zieleni lub wiszący kwietnik.

Wykończenie

Idąc po linii prostoty, elementy wykończenia wnętrza powinniśmy także dobierać ostrożnie, by pasowały do panującego stylu. Jednak po pewne ozdoby i urozmaicenia warto sięgnąć.

Do takich stonowanych rozwiązań należy choćby dyskretne oświetlenie, zamontowane w mało widoczny sposób i pozbawione warstwy stricte ozdobnej czy listwy LED, umieszczone u zbiegu ścian z sufitem.

Ważnym elementem wykończenia są także elementy elektroinstalacyjne. Można je niemalże dowolnie dopasować do koloru ściany, a ich wybór pod względem stylistycznym pozwoli zarówno na utrzymanie w pomieszczeniu najwyższej prostoty, nadanie mu bardziej naturalnego wyglądu, jak i zaznaczenie lekkiej nutki elegancji.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm