Skip to content Skip to footer

Okna PCV

Okna z PCV są najpopularniejsze na rynku. Czy najpopularniejsze oznacza, że najlepsze? Warto zgłębić ten temat po to, aby stając w przyszłości przed wyborem nowych okien wybrać świadomie takie okna, jakie będą dla nas odpowiednie.

Warunki termiczne — podstawy

Na wstępie należy wspomnieć, że na warunki termiczne, jakie oferuje okno, wpływ największy ma zastosowany pakiet szybowy oraz jakość montażu całego okna. W mniejszym stopniu odpowiednie wyregulowanie uchroni nas przed utratą ciepła.

Z powyższego wynika właściwie tyle, że niezależnie od tego, czy kupimy okna z PCV, drewna czy aluminiowe, to jeśli będą one podobnej klasy, powinny nas przed zimnem chronić w podobnym stopniu. Wspomnieć również zależy, że podziała okien na okna z PCV, drewniane czy aluminiowe wynika z materiału użytego na wykonanie profili okiennych. Pakiety szybowe są przeważnie takie same lub bardzo podobne.

Co to są pakiety szybowe?

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne i konstrukcyjne, pakietem szybowym nazywamy pakiet szyb, uszczelek i przestrzeni pomiędzy nimi. Ich klasa ma decydujący wpływ na warunki izolacyjne oferowane przez konstrukcję okna.

Największy wpływ na to, że okno nas chroni przed zimnem lub nie, ma ilość szyb, oraz to, co znajduje się między nimi. Obecnie niemal nie można znaleźć okna z pakietem szybowym o ilości szyb mniejszej niż trzy. Pomiędzy szybami przeważnie znajduje się przestrzeń wypełniona gazem szlachetnym. Do niedawna zadowalano się tworzeniem wysokiego podciśnienia pomiędzy szybami, które również zmniejszało przenikalność cieplną okna. Obecnie jednak wymagania klientów oraz normy wymagają użycia gazów szlachetnych.

Estetyka okien

W kwestii wyboru odpowiedniego materiału, z jakiego będzie wykonane nasze okno decydujące znaczenie ma oczywiście estetyka. Wiele osób uważa, że okna PCV są najmniej estetyczne, w praktyce jednak wszystko zależy od budynku, w jakim okna montować będziemy.

Niemal wszystkie okna, jakie mamy dostępne na rynku, są do kupienia w niemal każdym kolorze. Pamiętać jednak należy, że im mniej typowe zamówienie tym cena za okno może być sporo wyższa. Kupując okna, warto również zwrócić uwagę, czy w cenie okien mamy uwzględniony również profesjonalny montaż, który jak wspomniano, jest kluczowym czynnikiem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm