Palety higieniczne dedykowane przemysłowi spożywczemu, mięsnemu i farmaceutycznemu charakteryzują się jakością i trwałością. Stworzone z wysokiej jakości polimerów i oznaczone kodem H1 palety do transportu żywności spełniają europejskie wyznaczniki HACCP. Paleta najcześciej zbudowana jest ze szczelinowego blatu, który dzięki zapewnionemu obiegowi powietrza zezwala na dłuższe utrzymanie świeżości i sterylności produktów żywnościowych. Dzięki zastosowanemu tworzywu sztucznemu palety H1 są gładkie i łatwo jest je utrzymać w czystości.
Palety Euro H1 są uznanym standardem transportu produktów żywnościowych na przemysłową skalę na terytorium Unii Europejskiej. Nie stanowi więc problemu ich zdobycie bądź sprzedaż. Używane palety h1 możemy nabyć z drugiej ręki za około sto, maksymalnie dwieście złotych. Ważnym elementem palet jest ich wytrzymałość. Paleta H1 cechuje się wytrzymałością rzędu od jednej tony do pięciu ton i to przy wadze zaledwie około osiemnaście kilogram. To daje sporą przewagę w porównaniu do palet drewnianych. Dodatkowo palety H1 certyfikowane kodem GS1 są wytrzymałe na niskie temperatury – nie tracą swoich właściwości nośnych do temperatur rzędu minus dwadzieścia stopni Celsjusza. Co ciekawe górna temperatura użytkowania również jest wysoka i tworzywo sztuczne pracuje w temperaturach do plus sześćdziesiąt stopni Celsjusza. To wystarcza do zastosowań w przemyśle spożywczym, mięsnym i farmaceutycznym.
Paleta do transportu żywności.
Palety wykonane są z polimeru o wysokiej gęstości (high density poli-ehtylene, w skrócie HDPE) i muszą spełniać rygorystyczne normy sanitarne. Istotną cechą palet do transportu żywności jest absolutny zakaz użytkowania do ich wykonania zakazanych pomierów etylenu, które mogłyby zawierać szkodliwe, chorobotwórcze i rakotwórcze związki chemiczne. Przykładem takiego polimeru jest polivinyl oznaczany symbolem trójkąta z trzech linii zakończonych strzałką oraz cyfry 3 symbolu recyclingu. Ponadto palety mają podwyższone krawędzie blatów, co sprawia, że towar na nich zamieszczony jest chroniony przed niekontrolowanym przemieszczeniem. Palety wykonane z polimerów przystosowane są do pracy ze standardowymi widlakami, czyli tak zwanymi wózkami jezdniowymi podnośnikowymi o regulowanym rozstawie wideł. Na koniec chciałbym zauważyć, że choć producenci i klienci użytkujący w/w palety zwracają uwagę na ich kolor i preferują biel to nie jest to warunek konieczny. Kolor pomaga jedynie zachować czystość a skład zastosowanej farby ma tutaj inneznaczenie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Schoeller Allibert – producenta pojemników i palet higienicznych.