Skip to content Skip to footer

Panele PV – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to coraz częściej używane w Polsce rozwiązanie. Wiele osób decyduje się na nie ze względu na potencjalne oszczędności. Dla innych istotna jest przede wszystkim kwestia środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest również uniezależnienie się od dostawców energii i jej cen na rynku. Czy ich instalacja się opłaca?

Czy na panelach PV można zaoszczędzić?

Zdecydowanie tak, chociaż na faktyczne oszczędności trzeba będzie trochę poczekać. Panele PV tow dłuższej perspektywie znaczne zmniejszenie wydatków na energię elektryczną, ale należy pamiętać, że początkowo potrzebna jest niemała inwestycja. Wielkość instalacji, a więc również kwota potrzebna do montażu paneli zależeć będzie od potrzeb danego gospodarstwa, a ocenić powinien ją specjalista.

Warto jednak pamiętać, że koszt instalacji paneli, można znacznie obniżyć. W dalszym ciągu dostępne są programy dofinansowań z funduszy zarówno unijnych, jak również lokalnych. Informacji na ten temat należy szukać na stronach lokalnych urzędów. Wielkość dofinansowania zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania.

Kwestia środowiska naturalnego

Przejście gospodarstwa domowego na panele PV jest również korzystne z punktu widzenia troski o stan środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę, że większość energii elektrycznej w naszym kraju pochodzi ze spalania węgla, to decyzja o instalacji paneli PV na pewno pozwoli nam wpłynąć (w niewielkiej mierze) na emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

W kontekście paneli fotowoltaicznych mówi się, że ich produkcja, również jest w pewnej mierze szkodliwa dla środowiska. To prawda, ale należy pamiętać, że w ostatecznym rozrachunku energia słoneczna jest znacznie czystsza, niż pochodząca z nieodnawialnych źródeł.

Jak mogą skorzystać na tym firmy?

Na przejściu na zasilanie energią pochodzącą z paneli słonecznych skorzystać mogą również przedsiębiorstwa. Uniezależnienie się od wahań cen energii na rynku pomaga w dużej mierze uzyskać stabilność finansową.

Ważną kwestią są tu również dopłaty, z których firmy, mogą korzystać tak samo, jak osoby prywatne, a dofinansowania bywają tu dużo większe. Fundusze na dofinansowanie instalacji słonecznych dla firm pochodzą najczęściej z unijnych programów wspierania przedsiębiorczości przyjaznej dla środowiska.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.