Skip to content Skip to footer

Jak prawidłowo wiercić w betonie

Beton w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie jednym z najbardziej tradycyjnych i najczęściej stosowanych materiałów budowlanych, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na swoją solidność oraz wytrzymałość. To właśnie olbrzymia wytrzymałość sprawia, że wykonanie w nich otworów, jest naprawdę dużym wyzwaniem.

Odpowiednie narzędzia

Osoby, które chcą wykonać profesjonalne wiercenie w betonie muszą oczywiście wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do tego zdania. Zwykłe wiertarki przydadzą nam się, tylko w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wykonać otwory w betonie komórkowym. W klasycznym murze, tradycyjne wiertarki nie poradzą sobie i tak naprawdę nie ma sensu nawet próbować wywiercić otwory. W wierceniu w betonie pomóc nam może z kolei, wiertarka udarowa, chociaż należy pamiętać i o tym, że ona również nie poradzi sobie z najmocniejszym betonem. Przy bardziej wyczerpujących pracach nieocenionym wyborem będzie profesjonalna młotowiertarka. Sprzęt tego typu posiada specjalny udar pneumatyczny, albo udar mechaniczny. Pierwsza opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, dlatego też warto szukać młotowiertarek z udarem mechanicznym.

Profesjonalne akcesoria

Aby wykonać wiercenie w betonie potrzebne nam będą również odpowiednie narzędzia. Mowa tutaj oczywiście o wyborze solidnych wierteł, bez których nawet najlepszy sprzęt nic nam nie pomoże. Jeżeli zamierzamy wiercić wyłącznie w betonie, to należy pamiętać o tym, aby wybierać akcesoria, które przeznaczone są stricte do pracy w betonie. Do wiercenia mniejszych otworów wystarczą nam wiertła widokowe, z kolei przy większych otworach koniecznie będziemy musieli zainwestować w wiertła koronowe. Pamiętać należy również o tym, aby dobierać odpowiednie kołki. W przypadku betonu najlepszym rozwiązaniem są oczywiście kołki rozprężne.

Co jest jeszcze ważne

Przed dokonaniem wiercenia należy dokładnie upewnić się, czy w betonie w którym będziemy wykonywać otwory nie ma umieszczonych kabli, ani rur. Na rynku są specjalne urządzenia, które pozwolą nam wykryć napięcia oraz metalowe rury. Podczas wiercenia warto zadbać również o swoje bezpieczeństwo, dlatego też porządne okulary ochronne i rękawice to podstawa. Nie mając pewności możemy się z tym zgłosić do specjalistów takich jak http://wierceniebetonu.com/, którzy bez problemu wywiercą precyzyjne otwory w każdej ścianie.