Skip to content Skip to footer

Wady i zalety przesuwnych okien tarasowych

Zarówno drzwi jak o okna przesuwne tarasowe to rozwiązania cieszące się niezwykle dużą popularnością w ostatnim czasie. Nic w tym dziwnego, bowiem są nie tylko bardzo funkcjonale, ale również i estetyczne, nadające pomieszczeniom bardzo nowoczesnego charakteru.

Największe atuty przesuwanej stolarki okiennej

Duże przeszklenia to jeden z najlepszych sposobów na doskonałe doświetlenie wnętrza w sposób naturalny. Dzięki temu pomieszczenie staje się widniejsze i bardziej jaśniejsze, a także wydaje się być bardziej przestronne (to szczególnie cenna wartość przy pomieszczeniach o stosunkowo niewielkiej powierzchni). Ponadto ze względu na specyficzną konstrukcję drzwi oraz okien przesuwnych można zaoszczędzić nieco miejsca. Skrzydła w przypadku tego rodzaju stolarki po prostu przesuwają się wzdłuż ściany.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zarówno drzwi jak i okna przesuwne to niezwykle wygodne rozwiązanie, nawet w przypadku dość dużych i masywnych skrzydeł. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań nie ma konieczności używania tu zbyt dużej ilości siły. Umieszczane w konstrukcji drzwi i okien prowadnice są na tyle solidne, że otwierają się one niezwykle płynnie i lekko, doskonale przy tym doskonale znosząc nawet nadmierną eksploatację.

Wady przesuwnych okien i drzwi

Jak wiadomo każde rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. W przypadku okien i drzwi przesuwnych jedną z większych wad jest konieczność zastosowania specjalistycznego montażu – ten samodzielny w zdecydowanej większości przypadków nie wchodzi w grę. Drzwi przesuwne wymagają podmurowania na całej szerokości bloczkami, które dodatkowo muszą zostać odpowiednio docieplone. Ponadto konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które sprawią, że zarówno okna jak i drzwi zostaną stabilnie i solidnie osadzone w ramie.

Bez wątpienia przesuwne elementy takie jak okna i drzwi wyglądają niezwykle estetycznie, a ich stosownie jest bardzo wygodne, jednak dużym problemem jest ich czyszczenie (co szczególnie odczuwalne jest przy dość znaczących powierzchniach przeszkleń). Wystarczy niewielki deszczyk, trochę kurzu i na powierzchni szkła powstają nieestetyczne plamy i zacieki, nie zawsze łatwe do szybkiego usunięcia bez pozostawienia smug.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm