Jest co najmniej kilka sposobów na to, jak stworzyć szczelne i trwałe pokrycie dachu. Wykorzystać można do tego bardzo różne materiały, jednak niektóre nadają się nieco lepiej a inne gorzej. Warto w tym miejscu wspomnieć o blasze trapezowej, która stosowana jest coraz częściej.
Wyjątkowość blachy trapezowej
Wydaje się, że blachę ze stali trzeba uznać za materiał absolutnie wyjątkowy. Chodzi o to, ze łączy ona cechy, które zwykle są sobie przeciwstawne. Po pierwsze, blacha trapezowa to pokrycie należące do najwytrzymalszych i najtwardszych. Wynika to rzecz jasna z takich właśnie właściwości stali.
Oprócz tego jednak, że blacha jest twarda i wytrzymała, jest to równocześnie jedno z najlżejszych pokryć. Niewątpliwie, pozornie jest to jakaś sprzeczność, gdyż intuicyjnie wydaje się, że najmocniejsze materiał powinny być ciężkie. Nie jest tak jednak w przypadku blachy trapezowej, ani też właściwie w przypadku jakichkolwiek innych produktów stalowych.
Korodowanie stali – jak sobie z tym poradzić?
Jeśli tworzy się zadaszenie na przykład z dachówek ceramicznych znika problem rdzewienia. Nie mniej jednak, blacha trapezowa i inne produkty metalowe, a zwłaszcza stalowe posiadają tak wiele zalet, że są popularniejsze od produktów ceramicznych. Jednakże, problem rdzewienia stali niewątpliwie musi być jakoś rozwiązany. Jak to można zrobić?
Najczęściej, problem ten rozwiązywany jest w dosyć prosty sposób. Chodzi o dodanie do chwytającej rdzę stali materiału, który nie koroduje. Jest bardzo wiele takich materiałów, które doskonale nadają się do pokrywania blachy trapezowej i wielu innych produktów z metali, które szybko rdzewieją. W przypadku blachy zdecydowanie najczęściej, a właściwie to prawie zawsze wykorzystuje się cynk.
Czy blacha trapezowa to zawsze dobre rozwiązanie?
Jeśli patrzeć by tylko na właściwości stali i wynikające z nich cechy blachy trapezowej wydawać by się mogło, że faktycznie zawsze jest ona dobrym rozwiązaniem. Jak jest jednak w rzeczywistości? Wydaje się, że o ile faktycznie blachę trapezową można zamontować na dachu w zasadzie zawsze, to jednak czasem lepiej jest ją zastąpić innym produktem stalowym.
Chodzi tu o blachodachówkę, która posiada właściwie takie same cechy jak blacha. Różnica polega jednak na wyglądzie blachy i blachodachówki. Ta druga jednak przez wielu uważana jest za nieco bardziej estetyczną, dlatego też, w przypadku budynków mieszkalnych jest nieco częściej wykorzystywana.
Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal