Skip to content Skip to footer

Z czego składają się drzwi przesuwne zewnętrzne?

Jeżeli chodzi o drzwi przesuwne zewnętrzne to oferta producentów jest bardzo szeroka i różnorodna. Aby wybrać porządne drzwi warto zwracać uwagę nie tylko na ich cenę i walory dekoracyjne. Ogromną rolę odgrywają przede wszystkim walory użytkowe oraz kompletność systemu.

Co zawiera dobry zestaw drzwi przesuwnych zewnętrznych?

Oryginalne drzwi przesuwne zewnętrzne muszą posiadać solidne i wytrzymałe szyny. W dzisiejszych czasach większość producentów oferuje szyny wykonane ze stopów aluminium. Można znaleźć modele jednotorowe i dwutorowe, które mocowane są bezpośrednio do ściany. Jeżeli chodzi o maksymalną wagę skrzydeł, to w dużej mierze zależeć będzie ona od sztywności oraz przekroju profilu użytego właśnie do budowy szyny.

Bardzo ważnym elementem są także same skrzydła drzwiowe. W dzisiejszych czasach królują drzwi monolityczne, które zazwyczaj wykonane są z laminowanej płyty wiórowej. Można znaleźć również modele wykonane z płyty lakierowanej albo specjalnych luster, które wykorzystuje się w garderobie. Wybierając solidne drzwi przesuwne zewnętrzne warto sprawdzić, czy na krawędziach poszczególnych skrzydeł znajdują się specjalne elastyczne nakładki, które ograniczają hałas podczas zamykania i otwierania drzwi.

Jakie są pozostałe elementy drzwi przesuwnych?

Oryginalne drzwi przesuwne zewnętrzne posiadają również specjalne wózki, dzięki którym powyżej opisane skrzydło może swobodnie przesuwać się po szynie. Każde pojedyncze skrzydło powinno być zawsze mocowane przynajmniej do dwóch wózków. Dokonuje się tego korzystają z pomocy regulowanych uchwytów. Producenci korzystają z wózków o konstrukcji kulkowej albo rolkowej. To pierwsze rozwiązanie zarezerwowane jest przede wszystkim do bardzo ciężkich drzwi.

Równie ważnym elementem drzwi przesuwnych są także specjalne ograniczniki wychylenia, które mocuje się w podłodze. Mowa tutaj oczywiście o popularnych prowadnikach, których głównym zadaniem jest utrzymanie skrzydeł drzwiowych z pionowej pozycji.

Na samym końcu warto wspomnieć o ogranicznikach otwarcia, które z kolei zapewniają łagodne wyhamowanie drzwi przesuwnych przy samym końcu otwierania. Ograniczniki znacząco ułatwiają również zamykanie drzwi. Głównym elementem hamującym są sprężyny wypychające.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm