Skip to content Skip to footer

Złoto i srebro

Srebro, złoto i platyna są obecnie jednymi z najpopularniejszych metali szlachetnych wykorzystywanych na szeroką skalę. Jakie właściwości posiadają?

Właściwości

Metale szlachetne odznaczają się plastycznością, dużą gęstością i gładką powierzchnią. Ponadto, są odporne na korozję, nawet w trudnych warunkach (np. wilgoć, działanie kwasów i zasad). Cechują się także niskim poziomem reaktywności i wysoką temperaturą topnienia. Nie mają właściwości promieniotwórczych, dlatego zastosowanie metali szlachetnych jest bardzo szerokie i sięga wielu dziedzin.

Zastosowanie metali szlachetnych

Złoto ma wiele zastosowań przemysłowych, wyrabia się z niego biżuterię i bije monety. Stosowane jest także w elektronice, stomatologii, czy branży spożywczej. Srebro jest używane do wytwarzania biżuterii, monet i obwodu baterii. Dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne daje szerokie możliwości produkcyjne. Niezwykle cenna jest także platyna, wykorzystywana w medycynie, jubilerstwie, przemyśle chemicznym. Jest także potrzebna w branży motoryzacyjnej, gdzie znajduje zastosowanie w produkcji katalizatorów, wraz z innymi metalami.

Skup srebrnych sztućców

Co ciekawe, jeśli posiadamy w domu nieużyteczne rzeczy ze srebra, złota, czy platyny, możemy skorzystać z punktów skupu. Dużym zainteresowaniem cieszy się n.p. skup srebrnych sztućców, złotej biżuterii, czy innych drobiazgów. Cena skupu zależy głównie od masy przedmiotu, jego jakości i składu. Warto zapoznać się z oferowanym cennikiem w różnych punktach skupu, np. platyna cennik, złoto cennik, aby wybrać najdogodniejszą opcję, pozwalającą zarobić jak najwięcej na takiej sprzedaży. Taki cennik znajdziemy na stronie internetowej danego punktu skupu, a także w punkcie skupu.

Platyna cennik

Jeśli chodzi o inwestycje, metale szlachetne odgrywają tu także ogromną rolę. Platyna jest metalem dostępnym przykładowo w formie monet lub sztabek. Monety są nieco bezpieczniejszą opcją, dają mniejsze ryzyko sfałszowania. Jednak warto zauważyć, że są one emitowane w nakładach ograniczonych. Ceny platyny w sztabkach mają dużą rozpiętość, warto śledzić kurs na bieżąco.

Metale szlachetne są stosowane w wielu branżach; chemicznych, budowlanych, przemysłowych, produkcyjnych, jubilerskich itp. Ciekawe i oryginalne właściwości sprawiają, że od lat są używane na całym świecie.