Skip to content Skip to footer

Żyrandole klasyczne – lampykemar także do nowoczesnych wnętrz

Żyrandole do salonu dobierane są pod kątem wystroju danego wnętrza, choć przy ich wyborze równie istotne są elementy wykończenia czy zastosowane w kloszach zdobienia. Mimo zmieniającej się mody nadal najpopularniejsze są lampy żyrandole o klasycznym stylu.

Jakie żyrandole klasyczne do salonu wybrać


Klasyczne żyrandole wykonane są z patynowanego metalu, bardzo często mosiądzu, który łączy się ze stylowymi kloszami. W zależności od wyboru modelu żyrandole klasyczne – lampykemar mogą posiadać proste klosze z mlecznego szkła lub klosze kryształowe, które bardzo często posiadają dodatkowe zdobienia w postaci reliefów i rzeźbień. Przy wyborze żyrandoli do salonu warto się zastanowić na kolorystyką ramion żyrandola oraz rodzajem kloszy. Choć żyrandole klasyczne do salonu to zwykle żyrandole w kolorze mosiądzu lub postarzanego złota, coraz częściej produkowane są również żyrandole w kolorze chromu. Do nowoczesnych wnętrz będą z kolei pasowały lampy żyrandole w klasycznej czerni, przy czym w takich lampach także klosze są wykonane z nieprześwitującego czarnego szkła.

Klosze decydują o stylu żyrandola


Wybierając żyrandole klasyczne – lampykemar należy również zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj kloszy. W wielu modelach żyrandoli liczba źródeł światła nie musi się zgadzać z liczbą kloszy. Najmodniejsze obecnie żyrandole do salonu to żyrandole z jednym dużym kloszem o klasycznym, trapezowym kształcie. Jednak taki klosz w swoim wnętrzu bardzo często kryje nawet 8 świetlówek, które dzięki zastosowaniu jednego klosza dają bardzo jasne światło. Można je dodatkowo delikatnie przytłumić wybierając klosz w nieco ciemniejszym kolorze. Równie popularne są lampy z bardzo nowoczesnymi kloszami. Takie klosze mogą być wzorowane na klasycznych świecznikach lub też zaskakują detalami w wykończeniu, np. w postaci dodatkowych szklanych elementów.

Żyrandole do salonu nie tylko jako źródło światła


Żyrandol klasyczny w salonie może jednak pełnić funkcję typowo dekoracyjną. Tak się dzieje w przypadku lamp żyrandoli, które posiadają klosze zwrócone do góry. Takie lampy mogą dawać światło o różnym stopni natężenia, w zależności od stopnia prześwitywalności klosza, jednak zawsze będzie to światło przytłumione. Na popularności zyskują również żyrandole klasyczne – lampykemar ręcznie robione i wzorowane na lampach witrażowych. Żyrandole witrażowe wykorzystują szkło witrażowe, a ich ramiona mogą stanowić skomplikowaną kompozycję z dodatkowymi metalowymi elementami. To właśnie efektownie wygięte ramiona, które niejednokrotnie przypominają plątaninę łodyg kwiatów, są obecnie najmodniejsze. W takiej lampie klosz jedynie podkreśla oryginalność żyrandola do salonu.