Skip to content Skip to footer

Ergonomia mebli biurowych

Meble biurowe powinny być nie tylko estetyczne i eleganckie oraz duże i pojemne, ale również, a może przede wszystkim ergonomiczne. Przeciętny człowiek pracujący w pozycji siedzącej, przy biurku spędza około 13 godzin dziennie, co stanowi ponad połowę doby.

Czym jest ergonomia?

Pojęcie ergonomia pojawiło się po raz pierwszy w artykule prof. Wojciecha Jastrzębowskiego „Rys Ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody” w 1857 roku. W okresie II Wojny Światowej konstruktorzy zwracali uwagę na dostosowanie konstrukcji samolotów i innych maszyn bojowych do możliwości obsługi przez przeciętnego żołnierza, co można uznać za przejaw zainteresowania ergonomią, ale do badań nad nią powrócono dopiero w latach 60 XX wieku. Ergonomia pochodzi od greckich słów érgon (dzieło, praca) i nómos (prawo) i zajmuje się zasadami i metodami optymalnego dostosowywania warunków pracy do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka, w celu ochrony jego życia i zdrowia oraz zapewnienia możliwości jak najlepszego rozwoju osobowości.Obecnie ergonomia jest wykorzystywana w praktycznie każdej dziedzinie związanej z wyrobem przedmiotów codziennego użytku, nie tylko w odniesieniu do środowiska i warunków pracy.

Meble biurowe bejot – rozwiązania

Oczywiste jest, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Meble biurowe bejot uwzględniając aspekt ergonomii, skonstruowane są tak, żeby przykre konsekwencje wielogodzinnej pracy przy biurku były dla nas jak najmniejsze.Producent mebli bejot, który oprócz całych systemów konferencyjnych, stołów, systemów akustycznych wykorzystywanych w biurach typu open space oraz mebli do poczekalni czy recepcji, ma w swojej ofercie fotele do biura, które odznaczają się wysoką jakością i stworzone zostały w oparciu o restrykcyjnie potraktowane zasady ergonomii właśnie.Oferowane przez bejot fotele i krzesła biurowe posiadają regulację wysokości i głębokości siedziska, regulację podparcia lędźwiowego, podłokietników a także mechanizm synchroniczny, który umożliwia tzw. dynamiczne siedzenie.

System VMS Orthopedic

System Orthopedic jest bezobsługową konstrukcją, w którą producent mebli bejot wyposażył krzesła i fotele do biura.Jej unikalność i rewolucyjność polega na tym, że wszystkie ruchy wykonywane przez siedzącą na fotelu osobę są niejako odbierane przez specjalnie skonstruowane siedzenie i użytkownik zostaje poddany specyficznej motoryce ciała, na którą składają się połączoneruchy pionowe, strzałkowe i poziome. Siedzenie na fotelu wyposażonym w mechanizm VMS Orthopedic jest tzw. siedzeniem biodynamicznym, polegającym na zachowaniu naturalnych predyspozycji ludzkiego ciała do poruszania się we wszystkich trzech kierunkach przestrzeni.Fotel wyposażony w system VMS Orthopedic powoduje równomierny rozkład nacisków na kręgosłup nie obciążając żadnej jego części bardziej niż innych, uśrednia wartość sił zamykających światło naczyń włosowatych zapobiegając obumieraniu tkanek mięśniowych oraz budulcowych dysków międzykręgowych i tkanek skóry a także zapobiega tłumieniu drgań swobodnych narządów wewnętrznych przeciwdziałając procesom miażdżycowym.