Skip to content Skip to footer

Styropian materiałem ocieplającym na lata

Styropian to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do ociepleń budynków. Jego konstrukcja oraz cechy charakterystyczne sprawiają, że jest on bardzo popularny w budownictwie.

STYROPIAN- CECHY CHARAKTERYSTYCZNE


Styropian, czyli polistyren ekspandowany to materiał składający się w 2 % z polistyrenu oraz aż w 98 % z powietrza. Powietrze jako świetny izolator spełnia funkcję ocieplania budynków. Łatwość montażu, lekkość, a także wytrzymałość to najważniejsze cechy styropianu. Ocieplenie tego typu materiałem staje się więc łatwiejsze, niż mogłoby się to wydawać.
Szczególną uwagę należy również zwrócić również na fakt, że styropian to substancja samogasnąca, dlatego jego użycie nie powoduje zwiększenia ryzyka pożaru domostwa czy budynku użyteczności publicznej.
Odporność na czynniki atmosferyczne, a także algi i grzyby stawia go na podium materiałów używanych do ocieplania.
Opisując styropian wspomnieć warto również o jego wytrzymałości oraz niezniszczalności przez czynniki takie jak promieniowanie UV i niektóre rozpuszczalniki.

STYROPIAN OCIEPLAJĄCY


Stosowany w budownictwie styropian powinien być odpowiednio wysezonowany. Brak sezonowania lub nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu powoduje zmniejszenie możliwości ocieplających materiału, ale również jego odkształcenia po nałożeniu na powierzchnię budynku.
Decydując się na ocieplenie większej powierzchni użytkowej warto zainwestować w płyty styropianowe zawierające grafit. Jego zawartość powoduje zwiększenie możliwości izolacyjnych (ponadto płyty wtedy wykropkowane są czarnymi punkcikami).
Pamiętajmy jednak, że decydując się na ocieplający styropian fasada – https://hurtbudowlany.pl/styropian-eps-80-036-fasadadachpodloga-sonarol-p-425.html ściana budynku powinna być oczyszczona ze zbędnych elementów oraz wygładzona – nierówności oraz wystające elementy mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne.

JAK ODRÓŻNIĆ STYROPIAN PODROBIONY OD ORYGINALNEGO?


Budowlańcy dokonując zakupu styropianu często ulegają pokusie kupna opakowań w niższej cenie. Materiał ten często jest gorszej jakości i nie spełnia swoich zadań izolacyjnych w 100 %.
Decydując się na kupno styropianu w okazyjnej cenie warto sprawdzić jego wiarygodność. Jedną z cech sprawdzających stanowi przynależność do Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Ponadto ważne jest również oznaczenie CE (spełnienie wymogu norm technicznych), a także szczelność opakowania. Zniszczone, uszkodzone lub brak opakowania jest bardzo podejrzany i może wskazywać na gorszą jakość termoizolatu.

Styropian, jak wcześniej zostało to wykazane stanowi najczęściej kupowany materiał izolacyjny. Jego wartość jest nieoceniona podczas ociepleń, na co wskazują raporty sprzedażowe.

Klient dokonał literówki „stryropian ocieplający” został zamieniony w tekście na styropian ocieplający.