Skip to content Skip to footer

Charakterystyka stali szybkotnącej

Stal szybkotnąca (znana również pod nazwą stal hss) to nic innego jak stopowa stal narzędziowa, która powszechnie używana jest do obróbki skrawaniem, przy bardzo dużych prędkościach. Pamiętać należy o tym, że stal szybkotnąca, w grupie stali narzędziowych zajmuje specjalne miejsce z racji tego, że wyróżnia się wieloma wartościowymi cechami. Po pierwsze zawiera największą zawartość węglikotwórczych pierwiastków stopowych, a po drugie posiada po odlaniu posiada ledeburytyczną strukturą. Stal szybkotnąca może być poddawana również szczególnej obróbce cieplnej, dzięki czemu mamy możliwość w 100% wykorzystania zjawiska wtórnej twardości.

Najpopularniejsze narzędzia ze stali szybkotnącej

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić bardzo wiele typów profesjonalnych narzędzi stali szybkotnącej. Najpopularniejsze z nich to oczywiście frezy, wiertła, rozwiertaki, narzynki, stalki, matryce, przeciągacze, segmenty pił tarczowych oraz robocze końcówki noży tokarskich. Warto wspomnieć również i o tym, że stal szybkotnąca może występować zarówno w postaci monolitycznej, jak i również w postaci łączonej o czym muszą pamiętać przede wszystkim osoby chcące sprzedać
złom stali szybkotnącej. Stal monolityczna oznacza, że dane narzędzie w 100% wykonane jest wyłącznie ze stali szybkotnącej, z kolei w postaci łączonej, stal szybkotnąca, jak sama nazwa wskazuje jest łączona z innymi gatunkami stali.

Normy stali szybkotnącej

Osoby, które mają w domu stare narzędzia i chciałyby sprzedaż złom stali szybkotnącej, muszą pamiętać o tym, że skupy stal szybkotnącą dzielą według wielu różnych norm. Obecnie najbardziej popularne normy to SW9, SW12, SW12, SW18, SW7M, SK5M, SWFe. Stal szybkotnąca ma znakomite właściwości mechaniczne, dzięki czemu daje się bardzo wysoko hartować. Profesjonalne firmy korzystają ze specjalnych procesów obróbki cieplnych, dzięki czemu mogą zaoferować nam wysokiej jakości narzędzia, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Obecnie najbardziej ceniona jest stal, która ma w swoim składzie wolfram, który znakomicie powiększa wytrzymałość oraz odporność na ścieranie.

Artykuł napisany we współpracy z firmą http://zlomweglika.pl/zlom-stali-szybkotnacej ZłomWęglika.pl która prowadzi skup stali i innych metali.