Manometry do gazu są urządzeniami (jak sama ich nazwa wskazuje) służącymi do pomiaru ciśnienia w gazach. Kto je wymyślił, na czym polega ich działanie? Wszystko to zostanie opisane poniżej.
Manometr do gazu – rewolucyjny wynalazek
Manometry do gazu zostały wynalezione i opatentowane już w roku 1661. Za wynalazcę tego urządzenia uznawany jest niemiecki fizyk i wynalazca Otto von Geuricke. W 1651 roku skonstruował on pompę próżniową. Wykazał on, między innymi, iż dźwięk w próżni się nie rozchodzi. Do badania wytworzonej przez siebie próżni, wykorzystał on skonstruowany własnoręcznie manometr. Zasada jego działania była prosta. Posiadał on przeponę wykonaną z metalu. Pod wpływem różnicy ciśnień po obu jej stronach powstawało odkształcenie membrany. Z kolei jej ruch powodował zmianę położenia zamocowanej do niej wskazówki mechanicznej, pozwalającej odczytać pożądaną wartość.
Jakie manometry do gazu są obecnie używane?
W dzisiejszych czasach najczęściej używanymi manometrami do gazu są zapewne manometry sprężynowe rurkowe (są to tzw. rurki Bourdona). Na czym polega ich działanie? Jeden koniec rurki zamontowany jest do obudowy (przez niego doprowadza się do rurki ciśnienie), natomiast drugi zamknięty koniec połączony jest z układem wskazującym ciśnienie. Rurka ta jest jednocześnie sprężyną powrotną.
Jak to działa? Otóż w wygiętej rurce przez ciśnienie wywierany jest większy nacisk na powierzchnię zewnętrzną rurki niż na jej powierzchnię wewnętrzną. Dzięki temu rurka prostuje się nieco pod wpływem działania ciśnienia. Tę zmianę wygięcia idealnie pokazuje wskazówka, która zamontowana jest do zamkniętego końca rurki.
Obecnie, istnieje kilka rodzajów podziału manometrów do gazu. Można je podzielić, np. e względu na wskazywane ciśnienie. Będą to zatem manometry względne (pokazujące różnicę ciśnień) oraz manometry bezwzględne (wykazują one ciśnienie w odniesieniu do próżni).
Jak widać, wynalazek wymyślony i stworzony już w siedemnastym wieku, nadal jest niezwykle potrzebny i używany. Manometr do gazu przydaje szczególnie w takich branżach jak hydraulika, wodociągi, ciepłownictwo czy gazownictwo. Wiele osób korzysta z tych urządzeń także na swój własny, domowy pożytek. Manometry przydają się także wszystkim posiadaczom samochodów z instalacją gazową.