Skip to content Skip to footer

Jak kłaść tapetę, by być zadowolonym z efektów swojej pracy?

Zanim przystąpi się do tapetowania trzeba kilka rzeczy przemyśleć. Na początek należy dowiedzieć się, jak przygotować dany rodzaj ściany do tapetowania. Następnie jak przygotować pasy tapety do klejenia. W kolejnym kroku: jak rozprowadzić klej na pasach tapety. No i oczywiście jak kłaść tapetę, by być zadowolonym z efektów swojej pracy?

Ściany przed tapetowaniem

Wszystko uzależnione jest z czego wykonana jest ściana, i jakie procesy już na niej zaszły. Gdy wykonana jest z płyt gipsowo-kartonowych, należy ją zaszpachlować i oszlifować, a gdy jest pomalowana farbą olejną, przetrzeć papierem ściernym. Poprzednią tapetę należy niestety zwilżyć i zeskrobać szpachlą. Tylko w przypadku tapet winylowych wystarczy zerwać wierzchnią warstwę produktu. Najważniejsze by ściana była sucha i gładka, dziury należy zaszpachlować i wygładzić papierem ściernym. Należy odkręcić wszystkie gniazdka oraz warto także zastosować gruntowanie, by uzyskać lepszą przyczepność tapety.

Przygotowanie pasów tapety

Ścianę należy zmierzyć bez listwy podłogowej, a wymiary przenieść ołówkiem na rozwiniętą rolkę. Należy zostawić zapas o długości ok 5 cm, i tak wyciąć pasy nożem do tapet. To ważne, by pasy były dobrze przygotowane przed nałożeniem kleju. Zazwyczaj na tapecie jest wzór powtarzalny, więc lepiej przycinać pasy w miarę tapetowania. Lepiej kupić większą ilość rolek tapety. Przed przyklejeniem na ścianie rysuje się linię bazową, od niej rozpoczyna się przyklejanie kolejnych pasów tapety.

Rozprowadzenie kleju na pasach tapety

Najpierw tapeta, później zakup kleju. Jest to spowodowane tym, iż od rodzaju tapety zależy, jaki klej jest potrzebny. Należy kierować się instrukcją producenta. Klej nakłada się pędzlem o krótkim włosiu, lub wałkiem malarskim. Początkowo nałożyć klej na połowę brytu – od środka i rozprowadzać w stronę brzegów. Złożyć tą część brytu do środka, ale nie zginać tapety. Następnie postąpić tak samo, z pozostałą drugą częścią. Klej powinien wsiąknąć w tapetę.

Jak kłaść tapetę?

Kładzenie tapety wymaga precyzji i cierpliwości, ale niemal każdy może to zrobić. Tapetowanie rozpoczyna się od góry, pierwszy pas należy wypoziomować. Przyklejając trzeba cierpliwie pozbywać się pęcherzyków powietrza i nadmiaru kleju. Można wspomóc się miękkim wałkiem lub gumową rolką. Rolować oczywiście zawsze od środka do zewnątrz pasa tapety. Klej usuwa się wilgotną gąbką, po naklejeniu pasa tapety. Oczywiście cała sztuka polega na tym, by bryty łączyły się ze sobą w sposób niewidoczny. Łączenia dociskać można gumowym wałkiem.