Wiele osób nie ma pojęcia, jak kłaść tapetę. Faktem jest, że dzięki niej pomieszczenie może zyskać unikatowego charakteru. Dodatkowym atutem jest fakt, że dobrej jakości produkt pozostanie w nienaruszonym stanie długie lata. Z łatwością możemy usunąć powstałe zabrudzenia i inne ślady użytkowania. Ogromną rolę odgrywa etap przygotowań – właśnie dlatego warto jest skorzystać z poniższych wskazówek.
Zakup niezbędnych akcesoriów
Nie wiesz, jak kłaść tapetę? Pierwszym krokiem jest zakup niezbędnych akcesoriów. Bez nich sprawna realizacja prac nie będzie możliwa. Większość produktów można zakupić w sklepie budowlanym. Ciężko wyobrazić sobie tapetowanie bez stabilnej, a jednocześnie wytrzymałej drabiny. Nie zapominajmy, że to właśnie ona odpowiada za wygodę eksploatacji.
Inne potrzebne elementy to m.in. wiaderko na wodę i klej, gąbki do usuwania zabrudzeń, szpachelka, ostry nóż, poziomica, papier ścierny, gumowy wałek, pędzel do nakładania kleju. Oprócz tego warto jest zaopatrzyć się w szczotkę, która służy do dociskania tapety. Dzięki temu zostanie ona równomiernie przyklejona do wybranej powierzchni.
Dopasowanie wzoru i cięcie tapety
Zastanawiasz się, jak kłaść tapetę, ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Bardzo ważne jest to, aby zakupić wystarczającą ilość materiału. Dobrze jest posiadać kilka zapasowych rolek tapety, ponieważ zawsze może coś się nie udać! Pomyłki zdarzają się nawet profesjonalistom, a więc nie należy się nimi przejmować. Staranny pomiar pomieszczenia to absolutna podstawa. Kolejnym krokiem jest precyzyjne dopasowanie wzoru.
Faktem jest, że aplikacja tapety ze skomplikowanym motywem jest o wiele trudniejsza. Musimy wykazać się ogromną precyzją i cierpliwością. Do cięcia tapety warto wykorzystać profesjonalny nóż. Powinien on być ostry, tak aby brzegi nie uległy wystrzępieniu lub porwaniu. Cięcie musi odbywać się na dużej i gładkiej powierzchni.
Dokładne oczyszczenie ścian
Wiadomym jest, że nie każdy wie, jak kłaść tapety. Mogłoby się wydawać, że jest to banalne zadanie, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. Czasami ściana na pierwszy rzut oka wydaje się być czysta, jednak nie oznacza to, że jest ona gotowa do tapetowania! Podstawą jest jej odkurzenie, tak aby pozbyć się m.in. cząsteczek kurzu.
Powierzchnia nie może być również tłusta, ani wilgotna. Jest to problem, który często występuje w kuchni lub łazience. Oprócz tego należy usunąć łuszczącą się farbę, jeśli jest ona w złym stanie. W innej sytuacji tapeta szybko odpadnie, a także nie będzie prezentować się estetycznie.