Skip to content Skip to footer

Jak uzyskać więcej miejsca w małej kuchni

Na pewno ciasne i małe kuchnie są mniej niż idealne. Nie oznacza to jednak, że muszą być miejscem pełnym problemów i drobnych wypadków. Każda kuchnia może przemienić się w funkcjonalne miejsce przy odrobinie wysiłku. Poniższe pomysły mogą pomóc w zorganizowaniu przestrzeni w małej kuchni.

Użycie całej dostępnej przestrzeni

Od sufitu po podłogę jest mnóstwo miejsca, które można wykorzystać. Nawet w kuchni, która wydaje się niewielka jest wiele miejsca, które się marnuje. Zastanawiając się, jak zorganizować małą kuchnię, należy jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr kwadratowy. Trzeba pamiętać, że aby zmaksymalizować wydajność przygotowywania posiłków oraz zminimalizować bałagan, powinno się trzymać przedmioty kuchenne w pobliżu obszarów, w których będą używane. Dobrym pomysłem jest na przykład umieszczenie wieszaków na ściereczki lub inne przybory w pobliżu kuchenki lub blatu, gdzie przygotowywane są posiłki. Kubki do kawy również można zawiesić na haczykach aby zwolnić miejsce w szafkach, tak samo duże łyżki, chochle, szpatułki i inne tego typu akcesoria. Półki w kuchni należy umieścić w sposób strategiczny, tak aby zdołały pomieścić wszystko od kieliszków po patelnie. Meble kuchenne można również zamówić w firmie takiej jak ASKO Poznań, która stworzy idealne meble niezajmujące wiele miejsca w niewielkiej kuchni.

Określ strefy w kuchni

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu małej kuchni jest utworzenie stref. W ten sposób zawsze wiadomo, gdzie wszystko jest. Na przykład można wyznaczyć jedną szafkę na miski do mieszania, deski do krojenia i plastikowe pojemniki do przechowywania żywności. W innej szafce można przechowywać suszoną fasolę, makaron i ryż. I oczywiście szafka na przyprawy. Po utworzeniu stref kuchni, dobrze jest skorzystać z niektórych innych pomysłów na małe kuchnie, takich jak umieszczenie produktów do pieczenia, fasolę i ziarna w przezroczystych pojemnikach, aby nie musieć ich szukać. Pojemniki można oznaczyć nalepkami z nazwą produktu. Małe skrzynki sprawdzą się idealnie do przechowywania przypraw. Wszelkie pojemniki do przechowywania żywności, dla których nie ma już pokrywek należy wyrzucić, a te które mają przykrycia, jeśli nie są aktualnie używane dobrze jest trzymać otwarte i ułożyć jeden w drugim. Pokrywki zaś postawić obok lub na stojaku do suszenia naczyń.

Dobrym pomysłem na zorganizowanie przestrzeni w małej kuchni jest skorzystanie z usług firmy takiej jak ASKO Poznań, które oferują meble kuchenne na wymiar. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie dysponuje się dużą przestrzenią do eksperymentowania z meblami.