Skip to content Skip to footer

Montaż instalacji elektrycznej krok po kroku

Jaka powinna być instalacja elektryczna? Przede wszystkim bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna. Montaż instalacji elektrycznej to zadanie tylko dla uprawnionych elektryków. Dobry projekt stanowi podstawę, zatem warto poświęcić czas, aby odpowiednio wszystko rozplanować, tak aby prace instalacyjne przebiegły szybko i sprawnie.

Po pierwsze – oświetlenie!

Oświetlenie ma duży wpływ na wygląd wnętrza, potrafi wyczarować unikalny nastrój. Najczęściej światło umieszczamy na środku sufitu, w większych pomieszczeniach najlepiej rozlokować je w dwóch miejscach. Niekiedy decydujemy się na dodatkowe źródła światła np. lampki na biurku, nad kuchennym blatem, przy lustrze łazienkowym, na stoliku nocnym, na schodach itp. Nie zapominajmy o tym, że czasami potrzebujemy oświetlenia okazjonalnie np. podczas świąt.

Zawsze lepiej zamontować więcej gniazdek, inaczej będziemy się stale potykać o przedłużacze. Sprecyzujmy także kierunek otwierania drzwi w każdym pomieszczeniu, aby w dobrym miejscu umieścić włączniki.

Urządzenia AGD i RTV

Przy planowaniu instalacji elektrycznej, musimy wziąć pod uwagę ile potrzebujemy gniazdek, w jakim miejscu i jaką moc mają nasze urządzenia. W łazience musimy uwzględnić bezpieczeństwo – gniazdko powinno być w odpowiedniej odległości od prysznica, wanny i umywalki. W kuchni może być potrzebna większa ilość gniazdek, bo używamy tam większej ilości urządzeń niż w innych pomieszczeniach.

Uwzględnić należy w jakim miejscu będzie się znajdował komputer, telewizor czy telefon. Lodówki, pralki, kuchenki i zmywarki powinny być zasilane każde z osobnego obwodu – wtedy awaria jakiegoś urządzenia w domu nie spowoduje ich wyłączenia. Pamiętajmy też, że gniazdka przydają się do ładowarek telefonów i laptopów.

Pamiętajcie o ogrodach!

Nie zapominajmy o tym, że gniazdka mogą nam się przydać na zewnątrz m.in. do oświetlenia ścieżek ogrodowych, tarasu, wjazdu do garażu, do domofonu, automatycznych bram, systemów antywłamaniowych.

Najlepiej zaplanować ilość potrzebnych nam gniazdek od razu, ponieważ później będzie znacznie trudniej i drożej je zamontować.

Trudno wyobrazić sobie nam świat bez energii elektrycznej – zdecydowanie ułatwia nam ona i uprzyjemnia życie. Dlatego dobrze wykonany montaż instalacji elektrycznej jest bardzo ważny. Nie oszczędzajmy na jakości, dobrze wszystko przemyślmy i wybierzmy odpowiednią ekipę, a efekt będzie nas cieszył przez długie lata.