Skip to content Skip to footer

Lokal użytkowy – jak wybrać ciekawą nieruchomość?

Nieruchomości inwestycyjne to nie tylko mieszkania na wynajem. Warto również zastanowić się nad inwestycją w lokal użytkowy. Jak wybrać lokal, by było dochodowy?

Centrum czy osiedle?

Duża część lokali użytkowych pod wynajem kupowana jest w centrum miasta. Inwestorzy są przekonani, że panujący ruch zapewni dużą atrakcyjność lokalu. Jest to trafne spostrzeżenie, ale trzeba również pamiętać o dużej konkurencji.

Nieruchomości inwestycyjne w śródmieściu to duża ilość lokali. Najemca, który będzie poszukiwał odpowiedniego dla siebie lokalu spotka się z wieloma ciekawymi ofertami.

Ciekawą propozycją nieruchomości inwestycyjnych są lokale użytkowe, które znajdują się na nowych osiedlach. Bardzo często osiedle nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej infrastruktury. Nie zawsze jest to wadą. Lokal użytkowy do wynajęcia w takiej okolicy może okazać się bardzo korzystną inwestycją.

Na nowych osiedlach prędzej czy później pojawi się fryzjer, solarium czy prywatne przedszkole. Zakup lokalu na nowym osiedlu wiąże się często z niewielka konkurencją, co jest bardzo poważnym atutem.

Jak wybrać metraż lokalu?

Inwestor kupując lokal użytkowy na wynajem powinien zastanowić się w jaki metraż zainwestować. Trzeba pamiętać, że wiele rodzajów działalności potrzebuje części przeznaczonej dla klientów oraz zaplecza socjalnego dla pracowników.

Duży lokal (powyżej 100 m2) sprawdzi się jako sala zabaw dla dzieci, sala fitness czy szkółka językowa. Lokal użytkowy do 100 m2 sprawdzi się jako salon kosmetyczny, zakład fryzjerski czy salonik prasowy. Sklepy również potrzebują lokalu w przybliżonych metrażach. Lokale mniejsze można przeznaczyć na biuro rachunkowe, zakład szewski czy punkt ksero.

Wybierając nieruchomości inwestycyjne należy zwrócić uwagę, by lokal znajdował się na parterze i był dobrze widoczny z ulicy. Bardzo popularne są lokale w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej czy sklepów spożywczych, do których klienci często chodzą po zakupy.

Kolejnym elementem, który ma ogromne znaczenie jest miejsce parkingowe. Możliwość zaparkowania w sąsiedztwie lokalu użytkowego jest bardzo dużym plusem, na który na pewno zwróci uwagę potencjalny najemca.

Wybierając lokale użytkowe jako nieruchomości inwestycyjne trzeba mieć świadomość, że bardzo wiele rodzajów działalności nie jest stabilnych. Może okazać się, że lokal będzie bardzo często zmieniał najemcę, co wiąże się z przestojem w najmie. Jednak ciekawy lokal w dobrym miejscu zawsze znajdzie chętnego przedsiębiorcę, którego skusi dobra lokalizacja i atrakcyjna nieruchomość.