Skip to content Skip to footer

Niezwykłe okna tarasowe

Wyjście z mieszkania wprost do ogrodu to marzenie każdego. Jeżeli jesteśmy w fazie projektowania własnego domu, to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu już wtedy, ponieważ daje nam to dużo więcej możliwości w zastosowaniu nowoczesnych i wygodnych rozwiązań. Potem już tylko możemy cieszyć się z ich realizacji.

Na taras czy do ogrodu?

Okna tarasowe przesuwne sprawdzą się i w jednym i w drugim przypadku. Dzięki nim wygodnie możemy się przemieszczać do ogrodu lub na taras z salonu czy kuchni. Kawa wprost do ogrodu? – Tylko z tego rodzaju drzwiami. Komfort ich użytkowania jest zdecydowanie większy od tradycyjnych drzwi rozwieranych, które niepotrzebnie zajmują miejsce i mogą blokować swobodne przemieszczanie się. Ich dodatkowym atutem jest bardzo niski próg – w niektórych modelach ma nawet mniej niż jeden centymetr. Czegóż chcieć więcej, gdy wychodzi się do gości z pełną tacą? Ryzyko potknięcia się jest minimalne.

Co mamy do wyboru?

Okna tarasowe przesuwne występują w różnych rozmiarach i w kilku podstawowych modelach, z których najpopularniejsze są – HST oraz PSK. Wymiary okna wynikają ze sposobu otwierania skrzydeł. PSK czyli uchylno-przesuwne przekraczają szerokość trzech metrów a HST sześciu. Różnią się również wielkością powierzchni. System PSK polega na tym, że przy otwieraniu uchylamy i odsuwamy skrzydło od progu, a następnie przesuwamy je po szynie. Można je również pozostawić w położeniu uchylnym. Nowoczesne rozwiązania wpłynęły na to, że przesuwanie jest płynne i bezszelestne. System HST otwiera okno metodą przesuwania skrzydła ruchomego za skrzydło stałe. Porusza się na rolkach w ukrytej prowadnicy. Tego okna nie uchylamy, tylko zatrzymujemy w dowolnym miejscu.

Nie tylko komfort ale i oszczędność

Duża i przezroczysta tafla wpływa na ilość i jakość światła w mieszkaniu. Jest to naturalne światło, które ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki temu długo nie musimy doświetlać pomieszczenia. Szklane płaszczyzny mogą zajmować całą ścianę – od sufitu do podłogi. Okna tarasowe przesuwne mają również doskonałe parametry termoizolacyjne, np. energooszczędne systemy trzyszybowe. Nie ma obawy, że będziemy marznąć. Zdecydowanie zapewniają spokój, ciepło i nowoczesny wygląd naszego domu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.