Skip to content Skip to footer

Rozwój rynku finansowego platyny

Platyna w ciągu ostatnich 25 lat zdecydowanie zyskała na popularności, był moment w którym jej cena aż trzykrotnie przewyższyła cenę złota. Właśnie dzięki temu ten pierwiastek z grupy metali przejściowych zyskał przydomek „białego złota”. Obecnie skup platyny wycenia jej wartość w granicach od 90 zł do 103 zł za gram.

Co stanowi o popularności platyny?

Platyna jako jeden z niewielu metali szlachetnych nie wchodzi w reakcje z większą częścią kwasów, gazów oraz metali dzięki czemu w wielu branżach wykorzystywana jest jako katalizator. W przemyśle elektronicznym stosowana jest do produkcji rezystorów mierzących temperaturę, a także do części termopar. Platyna znalazła także zastosowanie w medycynie i służy do walki z niektórymi rodzajami nowotworów. Odgrywa także znaczną rolę w jubilerstwie, gdzie wykorzystywane są stopy wysokiej próby. Uchodzi za najdrogocenniejszy metal, a biżuteria z niej wytwarzana jest wysoko wyceniana.

Występowanie platyny w przyrodzie

Platyna jest metalem nieczęsto spotykanym w przyrodzie, trudno ją wydobyć, a same zasoby również są niewielkie i z tego względu jej cena jest wysoka. zazwyczaj występuje pod postacią ziaren, zdarza się jednak odnalezienie niewielkich bryłek, których waga nie przekracza 10 kg. Znajdziemy ją w Kanadzie, USA, na terenie Zimbabwe, Etiopii oraz RPA.

Handel platyną

Na skupie platyny możemy dokonać sprzedaży tego metalu pod różną postacią. Najpopularniejsze są jednak druty platynowe, tygle, przykrywki, pierścionki, elektrody i blaszki platynowe, a także siatki katalityczne. Platyna stanowi również dobry sposób na ulokowanie swoich pieniędzy. Ludzie od lat inwestują w złoto i srebro, rynek platyny dopiero zaczyna się rozwijać i jest to odpowiedni moment aby zwrócić na niego nieco więcej uwagi. W związku z jej licznymi sposobami wykorzystania i dużym znaczeniem w przemyśle platyna w ostatnim czasie zdecydowanie zyskała na znaczeniu i być może już wkrótce stanie się płynną formą inwestycji, a jej zmienne ceny zapewniają szerokie możliwości w handlu.

Artykuł napisany we współpracy z firmą ZlomWeglika.pl