Jeszcze kilka lat temu sauna traktowana było jako dobro luksusowe, na które pozwolić sobie mogli jedynie najbogatsi. Jak obecnie kształtują się ceny saun domowych oraz co powinniśmy wiedzieć decydując się na zamontowanie sauny w naszym domu? Czy zawsze można to zrobić?
Już na samym początku warto wskazać, że choć ceny wstępu do publicznych saun wynoszą obecnie maksymalnie kilkadziesiąt złotych, to przyjemność korzystania z prywatnej sauny jest z pewnością znacznie większa. Z jakim kosztem musimy się liczyć?
Ile kosztuje domowa sauna?
Wbrew pozorom montaż domowej sauny nie należy do najdroższych. W przypadku chęci montażu prywatnej sauny dla 2-4 osób musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie 6-8 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymujemy nie tylko gotową do montażu kabinę sauny wraz z pełnym wyposażeniem, ale również usługę montażu. Na rynku dostępne są również opcje budżetowe (każdy producent saun ma takie w swojej ofercie!) wyceniane w okolicach 3 tysięcy złotych, jednak warto mieć na uwadze, że cięcia finansowe dotykają wtedy nie tylko jakości sauny, ale również jej wyposażenia i możliwości.
Miejsce w domu na saunę?
Miejsce do montażu sauny w domu nie musi być duże – w wielu przypadkach wystarczy nam do tego 1,5 metra kwadratowego, które możemy swobodnie zabudować. Jeżeli jednak dysponujemy większą przestrzenią to warto pokusić się o zbudowanie większej sauny, która pozwoli nam korzystać z jej uroków całą rodziną lub nawet ze znajomymi czy przyjaciółmi. Sauna nie musi stanowić wcale osobnego pomieszczenia, a może być wkomponowana nawet w salon stanowiąc jego kluczowy punkt! Dobrym pomysłem jest przejrzenie stron WWW producentów saun, którzy bardzo często przedstawiają swoje dotychczasowe realizacje mogące służyć za naszą inspirację przy wkomponowywaniu sauny w przestrzeń użytkową naszego budynku.
Przy budowie, przy remoncie czy w każdym czasie?
Czy jednak w każdym przypadku, tj. w każdym budynku możemy zbudować saunę? Na którym etapie najlepiej to zrobić – przy projektowaniu budynku, przy remoncie czy też możliwe jest to w każdym czasie użytkowania pomieszczeń?
Na tak postawione pytania odpowiedź może być tylko jedna – decydując się na wstawienie sauny już na etapie projektowania budynku lub przynajmniej rozważając taką możliwość „na później”, możemy ją zaprojektować w najdogodniejszym miejscu w domu. Warto pamiętać o tym, że korzystanie z sauny nie ogranicza się wyłącznie do spędzenia czasu w jej wnętrzu, ale również do wypoczynku po seansie – na leżaku, na kanapie czy nawet szybkiego schłodzenia ciała w śniegu zalegającym w przydomowym ogrodzie. Decydując się na późniejsze zamontowanie sauny musimy liczyć się z wieloma ograniczeniami technicznymi lub przynajmniej koniecznością dokonania remontu o odpowiednim zakresie zmian.
Producent saun – podpowiedzi i rady?
Podsumowując, jeżeli nie chcemy samodzielnie zgłębiać tajników budowy sauny oraz różnych możliwości, warto zdać się na rady producentów saun. W ten sposób szybko uzyskamy satysfakcjonujące nas odpowiedzi, jak również uzyskamy pewność, że wybrana sauna będzie spełniała nasze domowe potrzeby.
Artykuł powstał we współpracy z Megiw