Skip to content Skip to footer

Systemy mocowań paneli fotowoltaicznych – co trzeba o nich wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne nieustanie cieszą się ogromną popularnością właścicieli domów jednorodzinnych. Choć zamontowanie takich paneli nie jest bardzo skomplikowane to cały proces musi być przeprowadzony niezwykle dokładnie i skrupulatnie. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedniego zamocowania paneli fotowoltaicznych. Kluczową sprawą jest tu wybór odpowiedniego systemu mocowania.

System mocowania a warunki techniczne

Dziś systemy mocowania paneli fotowoltaicznych są przede wszystkim dostosowywane do konkretnych warunków technicznych dachów, na których mają być zamontowane. Oznacza to, że inne systemy mocowania muszą być zastosowane w przypadku dachu skośnego, a inne w przypadku dachu płaskiego. Istotne jest tu również samo pokrycie dachowe. System mocowania musi także zapewniać wysokie bezpieczeństwo. Nie może pozwolić na oderwanie się paneli od dachu np. w przypadku silnego wiatru. Nie można także zapomnieć o estetyce. Panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane tak, aby po prostu dobrze się prezentowały.

Rodzaje systemów mocowań

Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych podzielić można na kilka rodzajów. Różnią się one przede wszystkim deklarowanymi własnościami użytkowymi. Pierwszym rodzajem systemy mocowania jest konstrukcja balastowa, która może mieć układ pionowy lub poziomy. Stosowana jest na dachach płaskich. Na takich dachach stosowane są także konstrukcje przykręcane. Nieco inaczej jest w przypadku dachów skośnych. Na takich dachach stosuje się podstawę montażową dla blach trapezowych oraz dla płyt warstwowych. Stosowane są tu także uchwyty regulowane oraz nieregulowane dla dachówek oraz uchwyty podwójnie regulowane.

Systemy mocowania wysokiej jakości

Przy wyborze systemów mocowania paneli fotowoltaicznych kierować trzeba się przede wszystkim ich jakością. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonego i renomowanego producenta. Dzięki temu można mieć pewność, że system mocowania będzie idealnie dopasowany do typu posiadanego dachu. Co ważne, systemy mocowania zamawiać można z gotowych katalogów. Istnieje jednak możliwość zamówienia systemów mocowań paneli fotowoltaicznych na specjalne zamówienie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczywiście od posiadanego budżetu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy