Skip to content Skip to footer

W jaki sposób zachować sprawność grzejnika?

Każda osoba posiadająca dom lub mieszkanie chce, aby w czasie zimy było w nim ciepło. Z tego powodu, wymieniamy grzejniki lub docieplamy dom. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonalność grzejników nie jest tutaj bez znaczenia. Aby działały one z pełną sprawnością, trzeba wiedzieć jak odpowietrzyć kaloryfer.

Ciepło w twoim pomieszczeniu

Każdy chce aby w sezonie zimowym grzejniki działały jak najlepiej, gdyż są one gwarancją znośnej temperatury w pomieszczeniach podczas zimy. Z tego powodu, warto wiedzieć jak o nie zadbać. Najważniejszym krokiem jest odpowietrzenie kaloryfera. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim zorientować się, czy w danym modelu grzejnika został zamontowany odpowietrznik. Można go znaleźć po przeciwnej stronie do przyłącza sieci grzewczej.

Ogólnie rzecz biorąc można wyróżnić dwa różne rodzaje odpowietrzników. Są one ręczne oraz automatyczne. Aby rozpocząć proces odpowietrzania w grzejniku posiadającą wersję ręczną, należy odpowietrznik przekręcić np. za pomocą śrubokręta lub klucza. Jeżeli dany kaloryfer posiada wersję automatyczną, proces ten zachodzi samoczynnie kiedy zostanie uruchomiony czujnik.

Dlaczego odpowietrzanie kaloryfera jest ważne?

Należy zacząć od tego, iż w kaloryferach mogą powstawać pęcherzyki powietrza, które blokują skuteczny przepływ wody, a tym samym wymianę ciepła. Dzieje się tak, ponieważ powietrze znajduje się już wewnątrz grzejnika pomimo stosowania różnorodnych odpowietrzników. Ponadto, może do tego dojść kiedy instalacja jest błędnie wypełniana wodą, lub zawartość pęcherzyków powietrza w wodzie jest duża.

W ten sposób, znacznie spada wydajność grzejników co może prowadzić do zwiększonych kosztów ogrzewania. Ponadto, wiedząc jak odpowietrzyć kaloryfer można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z zimnem. Przemieszczające się pęcherzyki mogą generować hałas, a wysoka zawartość tlenu to najszybsza droga do korozji. Ze względu na powyższe, warto zadbać o to aby stan grzejników oraz ich odpowietrzenia był jak najlepszy. Gwarantuje to najwyższy możliwy komfort oraz skuteczność działania kaloryferów.

Podsumowując, kaloryfery są szczególnie niezbędne podczas zimy oraz chłodnej wiosny i jesieni. W ten sposób można zachować w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę przez cały rok, przez co nie obniży się komfort życia domowników. Z tego powodu, warto pamiętać o ich konserwacji. Najważniejszym korkiem, który może zostać przeprowadzony przez każdego jest odpowietrzanie. Z tego powodu każdy powinien mieć wiedzę o odpowietrzaniu kaloryfera.