Skip to content Skip to footer

Wybieramy idealną lampę stojącą do salonu

Wystrój nowego wnętrza, to za każdym razem spore wyzwanie. Projektanci krzyczą do nas z modnych magazynów, a sklepy meblowe oferują właściwie wszystko, czego zapragniemy. W takich okolicznościach warto znać pewne sztuczki, które zmienią każde wnętrze bez dużego wysiłku z naszej strony.

Lampy salonowe – w czym tkwi sekret?

Odpowiednie oświetlenie przydaje się zarówno w wielkich loftach, jak i na niewielkiej przestrzeni typowej kawalerki. Liczy się przy tym nie tylko design, ale i barwa światła czy jego rozmieszczenie. Poza klasycznym oświetleniem sufitowym czy popularnymi kinkietami, istotną rolę odegra też lampa stojąca podłogowa. Jest to często centralny punkt świetlny, na którym polegamy w większości przypadków. Szczególnie w takim pomieszczeniu, jak salon, gdzie spędzamy czas wieczorami i intensywne, jaskrawe światło sufitowe nie jest nam do niczego potrzebne.

Lampa stojąca do salonu – jaka będzie najlepsza?

Rozglądając się za idealną wersją, należy przede wszystkim postawić na jakość. Lampy stojące do salonu można kupić w każdym sklepie z artykułami oświetleniowymi, dlatego wybór konkretnego egzemplarza może okazać się dość trudny. Zwróćmy więc uwagę na kilka czynników, takich jak choćby przeznaczenie lampy. Czy ma pełnić głównie funkcję ozdobną czy też dawać realne, istotne dla pomieszczenia źródło światła? Być może stanie za kanapą i posłuży nam do wieczornego czytania? W takim wypadku świetnie sprawdzi się lampa stojąca podłogowa z niezabudowanym kloszem, lekko wygięta do przodu.

Nieco inaczej będzie w przypadku typowego loftu, który raczej nie kojarzy się z przytulnością, za to industrialny styl musi być odzwierciedlony również w lampach. Często są to wówczas lampy stojące do salonu o bardzo wyrazistym wyglądzie, dające intensywne, chociaż mocno rozproszone światło. Taką lampę z powodzeniem możemy ustawić przy stole lub w innym centralnym punkcie pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się również, jako oświetlenie kąta wypoczynkowego, jeśli na przykład jest to lampa sporych gabarytów, zawieszona dużym łukiem nad kanapą.

Lampa stojąca do salonu potrafi odmienić każde wnętrze. Dzięki odpowiednim dopasowaniu, możemy powiększyć optycznie niewielką przestrzeń lub dodać nieco ciepła nieprzyjaznemu otoczeniu. Jak we wszystkim, ważny jest umiar i wyczucie smaku. Reszta zrobi się sama.