Skip to content Skip to footer

Wycinanie otworów w betonie – co warto wiedzieć?

Wycinanie otworów w betonie nie należy do najprzyjemniejszych prac, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości wiertła, dzięki którym praca będzie przebiegać szybko i sprawnie. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, które wiertła są najlepsze do wiercenia w żelbetonie.

Które wiertła nadają się do betonu?

Do wiercenia w betonie, żelbetonie, twardym murze i kamieniu naturalnym najlepiej sprawdzą się oczywiście niezawodne wiertła SDS-plus oraz SDS-max, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Ich wysoka popularność wynika z niesamowitych właściwości konstrukcyjnych. Wiertła SDS posiadają specjalny kształt węglika spiekanego, dzięki czemu możliwe jest bardzo szybkie wiercenie i centrowanie wiertła podczas jego pracy. Na uwagę zasługuje także specjalny kształt spirali, które odpowiedzialne są za odprowadzanie odwiercin. Spirale charakteryzują się symetrycznym kształtem praktycznie na całej długości. Warto wspomnieć także i o tym, że wiertła SDS poddane zostały dodatkowej obróbce powierzchni i specjalnemu polerowaniu powierzchni, dzięki czemu wycinanie otworów w betonie nie stanowi tak dużego wyzwania.

Jak wiercić w żelbecie?

Jak łatwo się domyśleć wybór odpowiednich wierteł to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także sposób samego wiercenia. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że wiertła do wiertarek udarowych powinny być zawsze naprowadzane po linii prostej. Wiercenie w żelbecie wymaga także utrzymania stałej prędkości. Unikać należy wszelkich obciążeń bocznych i co najważniejsze powinno korzystać się jedynie z narzędzi współśrodkowych. W żadnym wypadku nie można przekładać siłę na zgięciu wiertła . Bardzo częste odciąganie narzędzia do tyłu, to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zwiększenie żywotności wierteł.

O czym należy pamiętać?

Wiercenie w żelbecie wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, dlatego też należy pamiętać o kilku prostych wskazówkach. Beton niestety bardzo często jest zbrojony stalowymi prętami, dlatego też punktowe wiercenie betonu pod złym kątem może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia wierteł. Przy trafieniu na stalowe pręty należy jak najszybciej przerwać pracę. W takiej sytuacji najlepiej wybrać nowy otwór albo zmienić wiertło.