Skip to content Skip to footer

Zastosowanie samochodów HDS

Rozwój gospodarki w różnych branżach, zwłaszcza budowlanej, stawia przed transportem nowe wyzwania. Odpowiedzią na to są samochody HDS, których wynajem jest coraz powszechniejszy.

Co to są samochody HDS

Tajemniczy (dla laików) skrót HDS oznacza hydrauliczne dźwigi samochodowe. Ich zadaniem jest załadunek i wyładunek towarów o dużym tonażu, wielkogabarytowych lub o nietypowych kształtach. Ich główną przewagą nad dźwigami wieżowymi (stawianymi na dłuższy okres) jest przede wszystkim mobilność, czyli możliwość przemieszczania się. To daje możliwość wykorzystania ich na budowach niższych, tam gdzie nie ma miejsce na postawienie żurawia wieżowego. Ich wynajem w końcowym rozliczeniu jest także niższy niż dźwigów wieżowych. Jednak ze względu na mniejszy zasięg wysięgników (ok. 20 m) niż w przypadku żurawi wieżowych, nie zawsze mogą być wykorzystane.

Rodzaje samochodów HDS i ich zastosowanie

Sam żuraw na pojeździe ciężarowym może być montowany na różne sposoby i to determinuje jego wykorzystanie:
• na podwoziu samochodu – służy głownie do załadunku i wyładunku,
• za kabiną kierowcy lub na końcu paki ładunkowej – dodatkową ich funkcją jest transport załadunku.

Samochody HDS mogą mieć różne osprzętowienie, dzięki któremu ich zastosowanie może być znacznie szersze. Zamiast haka zapinanego do palety można zastosować chwytaki i wtedy samochód HDS może być wykorzystany przy wyrębie drzew w lesie. Łyżka na końcu żurawia przekształca go w koparkę, która wydobytą ziemię może załadować na własną pakę lub pakę innej ciężarówki. To znacznie przyśpiesza wykonanie różnych prac z wykorzystaniem jednego samochodu HDS.

Wynajem samochodów HDS jest opłacalny, znacznie skraca czas prac załadunkowych i transport do miejsca docelowego. Chętnie korzystają z niego nie tylko wykonawcy inwestycji, ale także producenci prefabrykatów, którzy zamówiony towar mogą szybko dostarczyć klientowi.

Wynajem korzystny jest także dla samorządów do wywozu kontenerów ze śmieciami o różnych kształtach i gabarytach. Samochody HDS mogą transportować także różnego rodzaju maszyny, towary wielkogabarytowe.

Zapotrzebowanie na samochody HDS jest coraz większe, więc na pewno ich funkcjonalność będzie stale rozwijana, a wynajem coraz popularniejszy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski