Transport, przeładunek oraz inne działania logistyczne wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, które umożliwiają pracę z dużymi elementami. Jednym z praktycznych i niezwykle pomocnych sprzętów jest zawiesie pasowe, które używane jest powszechnie przy ładunkach o większych gabarytach.
Czym jest zawiesie pasowe?
Pod tą ciekawą nazwą kryje się po prostu specjalnie przystosowany pas wykonany z materiału o wyjątkowej wytrzymałości, odporności na rozciąganie oraz na różne niekorzystne warunki atmosferyczne. Duża wytrzymałość idzie w parze ze stosunkowo niewielką wagą, co znacznie ułatwia używanie zawiesi w pracach przeładunkowych.
Długie pasy wykonane najczęściej z materiałów syntetycznych posiadają specjalnie skonstruowane zaczepy oraz zabezpieczenia, które zapobiegają wysunięciu się, a także wypadaniu przenoszonych przedmiotów, co ma wpływ na bezpieczeństwo ładunku oraz pracowników obsługujących urządzenia przeładunkowe.
Z jakimi urządzenia współpracuje zawiesie pasowe i jakie mogą być jego rodzaje?
Tego rodzaju pasy zabezpieczające są najczęściej używane do zabezpieczeń ładunków przenoszonych przez różnego rodzaju dźwigi, żurawie, suwnice oraz ciągniki. To przy użyciu ciężkiego sprzętu przeładunkowego oraz transportowego przenosi się elementy o nieraz bardzo dużych gabarytach, a także sporym tonażu.
Pasy służące do zabezpieczenia większych ładunków mogą być różnej długości, grubości oraz wyposażeniu, które pozwalają dostosować je do specyfiki transportowanych towarów. Wykonane najczęściej ze zwojów poliestru zawiesia posiadają specjalnie impregnowaną powłokę ochronną oraz szereg zaczepów, pozwalających na zamontowanie pasa w dowolnym miejscu ładunku.
Dlaczego specjalne zawiesia mają szerokie zastosowanie w logistyce?
Konstrukcja typowych urządzeń służących do przeładunku oraz transportu nie zawsze pozwala na precyzyjne dopasowanie powierzchni roboczej do wymiarów konkretnego elementu, który wymaga czynności logistycznych.
Dlatego sprzęt pomocniczy, jakim są także zawiesia pasowe doskonale sprawdza się przy ich zabezpieczeniach. Każdy przedmiot, który musi być przeniesiony może być idealnie przytwierdzony, bez względu na jego wymiary, kształt, czy też wagę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho