Skip to content Skip to footer

Efektywne zarządzanie mediami a kwestie techniczne i związane z nimi trudności

Nowoczesne zarządzanie mediami w oparciu o istniejące platformy sprzętowe, nie generuje żadnych utrudnień w pozyskiwaniu danych z różnych źródeł. Często można jednak odnieść wrażenie, że nie jest to jedyny problem, przed którym stoją użytkownicy tego typu platform. Zwłaszcza, jeśli mają oni dostęp do mało wydajnego łącza internetowego.

Jak zarządzać mediami w kontekście słabego zasięgu?

Zarządzanie mediami w połączeniu z ograniczonym dostępem do sieci nie jest łatwe, ale jest wykonalne.

Platformy oferujące dostęp do różnych rodzajów danych multimedialnych, udostępniają je na różnych zasadach. Przykładowo w przypadku platform takich jak Smart Hub konfiguracja materiałów wideo i audio obejmuje między innymi ich jakość (np. rozdzielczość). Użytkownik może zatem skorzystać z narzędzia domyślnego doboru optymalnej jakości transmisji (co często się nie sprawdza) lub też „dostroić” ją ręcznie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Streaming niejedno ma imię

W zależności od rodzaju streamingu, jego wydajność w kontekście niskich parametrów sieci jest różna.

Doskonale widać to na przykładzie klasycznego YT. Większość udostępnianych tutaj danych, jest przesyłanych na zasadzie ściągania z serwera gotowych plików. Dzięki temu – w razie potrzeby – można je oglądać ponownie i to nieskończoną liczbę razy. Poza tym dane te są zapisywane w wewnętrznym buforze.

Dlatego, jeśli wydajność sieci jest niska, to teoretycznie można i tak wyświetlać ściągnięte wcześniej materiały. Alternatywą dla tego typu transmisji jest streaming czasu rzeczywistego, gdzie dane wyświetlane są na bieżąco i nie są zapisywane w wewnętrznym buforze. Tutaj nie ma miejsca na ściąganie i odtwarzanie w przyszłości.

Niejednorodne pochodzenie multimediów

Telewizyjne centra multimedialne to nie tylko dane ściągane z sieci, ale też multimedia w pamięciach fizycznych.

W przypadku urządzeń takich jak Smart Hub konfiguracja dotyczy również pamięci masowych i… urządzeń mobilnych. Dane można przesyłać zarówno drogą tradycyjną (przez USB) jak i z wykorzystaniem transmisji BT i WiFi. Konfigurowanie Smart Huba może również opierać się na stworzeniu własnego serwera multimedialnego. Kupić można zarówno gotowy produkt, jak i wykorzystać do tego celu bardziej zaawansowany router WiFi.

Podsumowanie

Ograniczony dostęp do sieci Internet to problem, który – w przypadku nowoczesnych platform umożliwiających zarządzanie mediami – można spokojnie obejść a nawet rozwiązać.