Skip to content Skip to footer

Warto zdecydować się na zawiesia łańcuchowe czy linowe?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób ma poważne problemy z wybraniem właściwych zawiesi. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Warto postawić na zawiesia łańcuchowe czy linowe?

Bezpieczeństwo

Należy mieć świadomość, że zarówno zawiesia łańcuchowe, jak i linowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Warunkiem jest oczywiście zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta prowadzącego produkcję zgodnie z europejskimi standardami.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w najwyższej możliwej jakości zakładach funkcjonują specjalne laboratoria, które zostały wyposażone w urządzenia przeznaczone do prób niszczących. W ten prosty sposób dany producent będzie miał możliwość wydania certyfikatu na bazie konkretnych wyników.

Żywotność

W tej kwestii zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na zawiesia łańcuchowe. Warto wiedzieć, że produkty eksploatowane zgodnie z zaleceniami określonego producenta są w stanie pracować nawet ponad 10 lat. Nie można oczywiście zapomnieć, że zawiesia linowe poddawane są także regularnym przeglądom. Należy jednak zaznaczyć, że ich możliwość regeneracji będzie ograniczona.

Godny uwagi jest również fakt, że w przypadku zawiesi wielocięgnowych wymiana jednego z cięgien będzie uzasadniona. Z kolei w przypadku zawiesi dwucięgnowych i jednocięgnowych zdecydowanie lepszą opcją będzie zaopatrzenie się w nowy produkt. Należy mieć świadomość, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku producent będzie mógł bez żadnego problemu odzyskać sprawne komponenty.

Cena

Cena jest zdecydowanie większą zaletą zawiesi linowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawą, że mogą być one nawet dwa razy tańsze w porównaniu do zawiesi łańcuchowych. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla danego przedsiębiorstwa pod względem ekonomicznym.

Godny uwagi jest również fakt, że jeżeli dane zawiesie przetrwa daną budowę, można będzie je bez żadnego problemu dalej użytkować. Łańcuchy będą jednak zdecydowanie lepszą opcją w przypadku przedsiębiorstw prowadzących stałą produkcję. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na przestrzeni wieloletniego użytkowania wybranie zawiesi we właściwej klasie będzie korzystniejszym rozwiązaniem w kwestii ekonomicznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.