Kontenery IBC, zwane inaczej paletopojemnikami IBC, doskonale sprawdzają się podczas magazynowania oraz transportu materiałów płynnych i półpłynnych. Są one tak skonstruowane, że idealnie zapewniają wszelkie bezpieczeństwo materiałom, które się w nich znajdują. Sprawdzają się bardzo dobrze w każdych warunkach, nawet w tych najbardziej niekorzystnych.
Jak zbudowany jest zbiornik IBC?
Głównym elementem zbiornika IBC jest jego pojemnik, który ukryty jest w klatce wykonanej z metalu. Klatka jest galwanizowana i uodporniona na wszelkiego rodzaju uciski, zarówno pionowe jak i poziome. Dzięki temu zarówno pojemniki pełne, jak i puste mogą być, bez problemu, składowane jeden na drugim. Zbiornik ma różne pojemności, najbardziej popularne są pojemniki o wartościach 1000l. Jednak spotykane są też takie, których pojemność to 1500l lub 500 l. Sam zbiornik ibc wykonany jest z bardzo wysokiej jakości polietylenu. Pojemnik i klatka umieszczone są na palecie drewnianej, metalowej lub plastikowej. Dodatkowo wyposażono pojemnik w dwu- lub trzycalowy zawór oraz w dekiel, którego wymiary wynoszą 150 lub 225 mm.
Zalety zbiornika
Kontener posiada bardzo dużą pojemność, co pozwala na zastosowanie tylko jednego opakowania, a nie wielu. Dodatkowo jest bardzo ergonomiczny. Można go szybko i łatwo ładować, jak i rozładowywać. Pomaga oszczędzać powierzchnię magazynową lub transportową. Można go nakładać jeden na drugi. Dzięki takim zaletom, transport takich pojemników jest o wiele tańszy.Nowoczesne i szerokie wlewy, które zostały zamontowane na tego typu zbiornikach, pozwalają na bardzo proste napełnianie ich. Łatwo kontenery dają się utrzymać w czystości. Ścianki ich są proekologiczne i odporne na działanie substancji chemicznych, kwasów, zasad czy różnego rodzaju olejów. Dzięki temu w tych zbiornikach przechowywać można materiał każdego rodzaju, nawet ten z serii niebezpiecznych.
Certyfikowane pojemniki
Zanim taki kontener zostanie dopuszczony do użytkowania, przeprowadzane są testy, które pozwalają ocenić odporność kontenerów na upadki, uszkodzenia mechaniczne, wszelkiego rodzaju wibracje oraz uderzenia. Sprawdza się także ich szczelność. Wszystkie zbiorniki posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają zalecane normy unijne. Jest to bardzo praktyczny rodzaj opakowania dla substancji płynnych.